“Zapomniane historie, zapomniani ludzie”
„Zapomniane historie, zapomniani ludzie – młodzież z Polski, Niemiec i Izraela poznaje losy ofiar narodowego socjalizmu” – to tytuł składającego się z trzech etapów projektu realizowanego aktualnie przez Zamojskie Centrum Wolontariatu we współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym im. M. Konopnickiej w Zamościu, Durer Gymnasium w Norymberdze i Youth Village Kfar Silver w Hof Ashkelon.
Celem przedsięwzięcia, którego inicjatorami są Peter Zinke i Krystyna Rybińska-Smyk, jest wspólne zgłębianie wiedzy o sytuacji Polaków, Żydów i Niemców w czasie II wojny światowej poprzez spotkania z poszkodowanymi przez III Rzeszę, nagrywanie wywiadów, odwiedzanie miejsc pamięci i słuchanie wykładów na temat skomplikowanej historii trzech narodów. I etap projektu miał miejsce w listopadzie w Norymberdze, drugi – odbywa się aktualnie w Zamościu, a trzeci – w marcu, w Izraelu.
W Norymberdze, pod kierunkiem ekspertów w dziedzinie mediów, uczestnicy brali udział w warsztatach, które pomogły im wdrożyć się w pracę z programem do cięcia i opracowywania audycji radiowych. Tam powstał pierwszy wywiad ze świadkiem historii. Kolejne zostaną nagrane w Zamościu i Izraelu. Z tych materiałów, po zakończeniu projektu, powstanie seria audycji, które zostaną nagrane w wersji polskiej, niemieckiej i hebrajskiej na płycie CD, a także wyemitowane w norymberskim „Radiu Z”.
W zamojskiej części projektu, jego realizatorzy, zaplanowali – oprócz spotkań ze świadkami historii – odwiedzenie miejsc pamięci w mieście, a także wyjazd do Bełżca. Młodzież bierze też udział w odpowiednio skonstruowanych zajęciach, które poprzez zabawę pokazują co łączy, a co dzieli nasze 3 kraje. Zaplanowane zostały też gry integracyjne, zajęcia z komunikacji interkulturowej, animacje językowe. Chwilą oddechu od zajęć są spacery po Zamościu, a także zaplanowany kulig. Większość zajęć odbywa się w Bursie Międzyszkolnej Nr 2 przy ul. Szczebrzeskiej, która jest także miejscem zakwaterowania całej, międzynarodowej grupy.
Uczestnicy projektu spotkali się również w zamojskim ratuszu z Prezydentem Zamościa Andrzejem Wnukiem oraz Zastępcą Prezydenta Miasta Andrzejem Zastąpiło.
Projekt finansują: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (Jugendwerk), niemiecka Fundacja „Pamięć. Odpowiedzialność. Przyszłość”(EVZ) i Fundacja F.C. Flicka.
Info. UM