,,Zamość jakiego nie znacie” Stanisława Orłowskiego
Dzisiaj 12 sierpnia br. w Zamojskim Domu Kultury odbyło się otwarcie wystawy Stanisława Orłowskiego pt.“Zamość jakiego nie znacie”
Tytuł “Zamość jakiego nie znacie” należy traktować umownie, bowiem Zamościanom trudno zaprezentować ich miasto całkowicie nieznane. Na ekspozycji są wiec fotografie obiektów znanych powszechnie, ale również mało znanych bądź częściowo nieznanych. Takie mam wrażenie. A może się mylę ? Zwiedzających wystawę zachęcam do wędrówek po zakamarkach głównie Nowego Miasta, chociaż i na Starym można odszukać stare perełki. Powodzenia ! Jak sam autor powiedział ,, zdjęcia są czarno- białe i nie podpisane, po to aby zainspirować Zamościan do pochodzenia po swoim mieście i poznania jego zakątków, czasem do których nie trafiają czy nie zauważają a często są to zakątki bardzo urokliwe. Uważam fotografię czarno-białą za trudniejszą , nie zakłócającą czytania obrazu jak fotografia kolorowa. ”
Autor.
Stanisław Marian Orłowski – urodził się i mieszka w Zamościu, tu też ukończył Liceum Ogólnokształcące im. J. Zamoyskiego. Studia na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Życie zawodowe poświęcił budownictwu i zabytkom Zamojszczyzny. Obecnie na emeryturze. Artysta fotografik Członek Rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików oraz członek honorowy „Zasłużony dla Fotografii Polskiej” Fotoklubu RP, Związku Polskich Fotografów Przyrody, a także Towarzystwa Fotograficznego im. E. Osterloffa w Radomsku. Członek Zamojskiej Grupy Fotograficznej GT. 1960-1985 przewodniczący podkomisji fotografii krajoznawczej PTTK Zamość, w roku 1961 inicjator powołania do życia Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego prezesem pozostawał przez 50 lat (od 2012 prezes honorowy).
W roku 1968 inicjuje organizację przez ZTF Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Zabytki”, w 1988 roku inicjuje powołanie do życia Galerii Fotografii „Ratusz”, autor i uczestnik wielu wystaw fotografii na terenie kraju, a także spotkań autorskich, prelekcji, warsztatów i plenerów fotograficznych.
Autor albumów fotograficznych: „Mój Zamość 1961-1980” (Zamość 1916) i „Dwie dekady 1980-2000” (Zamość 2018).
Autor ponad 100 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych. W 2018 r. otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej.
Uprawia głównie fotografię rodzajową i pejzażową, a szczególnym obszarem jego zainteresowań fotograficznych jest miasto Zamość.