Zamość i Roztocze – Otwarcie Galerii Malarstwa w Morandówce

W Galerii Malarstwa w Morandówce 31 maja 2016 r. (wtorek), o godz. 17.00, odbyło się uroczyste otwarcie Galerii Malarstwa i wystawy malarstwa pt.: „Zamość i Roztocze w obrazach Henryka Szkutnika, Marka Rzeźniaka i Dariusza Piekuta”. W programie uroczystości odbył się recital piosenek o Zamościu i Roztoczu w wykonaniu Jerzego Burdy.

Henryk Szkutnik
Urodził się 28 lipca 1950 r. w Lubartowie. Dzieciństwo i młodość spędził we wsi Jawidz nad Wieprzem, w połowie drogi pomiędzy Lubartowem a Lublinem. Maturę uzyskał w PLSP w Lublinie w 1968 r. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom magisterski otrzymał w 1976 r. ze specjalności malarstwa sztalugowego.
W latach 1975 – 1985 pracował w zamojskim PLSP jako nauczyciel przedmiotów artystycznych. Od 1990 r. jest pracownikiem Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Uprawia twórczość artystyczną w dziedzinie malarstwa sztalugowego. Określa siebie „dzieckiem ekspresjonistów”. Wyróżnia go malarstwo figuratywne. Prace prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych.
Swoją publicystyką artysta daje czasem popalić bacznie podglądanemu światu. Symboliczna kolorystyka, rozmach i wyjątkowa szczerość w przekazie to cechy charakterystyczne dla Henryka Szkutnika, człowieka o wielu pasjach. To wszystko służy dziełu i sztuce. Realizuje cykl “Niedzielne popołudnie na Rynku Wielkim”, prezentujący scenki rodzajowe z anegdotą. Jest w nich bardzo prawdziwy i prześmiewczy. Inspiracją dla innych prac jest natura. Kocha malować zwierzęta.

Marek Rzeźniak
Absolwent PLSP w Zamościu. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Wacława Taranczewskiego w 1969 roku. Członek ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Wieloletni nauczyciel PLSP w Zamościu. Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa i rysunku. Jest autorem ponad 30 wystaw indywidualnych, trzykrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, członkiem Zarządu ZPAP Okręg Lublin.
Od dwudziestu lat związany jest ze wsią Szur koło Krasnobrodu na Roztoczu. Tam powstawały cykle: – Strachy Polskie, Strachy Roztocza, Żywioły, Ogrody. Obrazy te inspirowane są krajobrazem Roztoczańskim z zauważeniem rzeczy, ludzi, wydarzeń. Najnowszy cykl „Katedry” powstał w wyniku fascynacji europejską architekturą sakralną.
Zakochany w naturze Marek Rzeźniak, pokazuje na obrazach swoje autentyczne życie wewnętrzne i stany ducha oraz wszystko to, co kształtowało go przez całe życie. Ważne sprawy, które dotykały jego i jego otoczenie „ubrał w szaty Roztocza” i zaakcentował „strachem na wróble” i krucyfiksem. Artysta podkreśla, że jego artyzm wynika z relacji pomiędzy nim a naturą. Pozostaje wierny nurtowi ekspresji, swobodnej i nie pozbawionej emocji wypowiedzi na płótnie. W 2007 r. otworzył swoją pracownię, tworząc rodzinną, niekomercyjną „Galerię Szur”.
Dariusz Piekut
W 1979 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. W latach 1980-1984 studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z grafiki w pracowni druku płaskiego (litografia) u prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej.
Obecnie zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Prace w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Anglia, USA, Niemcy, Bułgaria, Belgia, Australia),oraz w Muzeum w Lubaczowie, Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, Hrubieszowskim Domu Kultury, BWA Galerii Zamojskiej i Muzeum w Bielsku-Białej. Od 2016 r. współpracuje z Sopockim Domem Aukcyjnym.
Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w 1997 roku. Członek Stowarzyszenia Artystycznego Matt Roberts Arts w Londynie. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych rysunku i malarstwa w Polsce, Niemczech, Litwie, Włoszech, Czechach, Słowacji, Ukrainie , Australii i Tajlandii. W 2010r. laureat Certyfikatu Najwyższej Jakości /Honorary Certificate of the Highest Quality – Short List/ VII Międzynarodowego Biennale Rysunku w Pilznie /Czechy/. Otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień za twórczość w dziedzinie rysunku i malarstwa w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Maluje surrealistyczne, industrialne “Miejsca” i poetycką “Zamojską bajkę”.

Fotorelacja Mirosław Chmiel

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

One thought on “Zamość i Roztocze – Otwarcie Galerii Malarstwa w Morandówce

  • 6 czerwca 2016 o 09:40
    Permalink

    Otwarcie Wernisażu ! . pomyłka czy celowo.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *