Będzie filharmonia – jest potwierdzenie z dwóch źródeł

Dzisiaj w Zamościu (21 października) odbyły się aż dwie konferencje prasowego dotyczące planowanej budowy zamojskiej filharmonii, która zlokalizowana ma być przy ulicy Sadowej.

Pierwsza konferencja – posła Sławomira Zawiślaka i zastępcy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Marii Gmyz odbyła się o godz. 9. Zapowiedziano ją jeszcze w piątek, 18 października.  O drugiej konferencji organizowanej przez Urząd Miasta Zamość poinformowano dzisiaj rano ok. godz. 7:30.

Podczas pierwszej konferencji Maria Gmyz poinformowała o tym, że Wojewódzki Konserwator Zabytków otrzymał opinię Narodowego Instytutu Dziedzictwa, która pozwala na pozytywne zaopiniowanie lokalizacji zamojskiej filharmonii.

– Myślę, że jest to bardzo radosna wiadomość dla nas wszystkich (…) Zamość jest miastem wyjątkowym, o wyjątkowej uniwersalnej wartości. Jest unikatowym zabytkiem i przykładem miasta renesansowego. Z XVI wieku, który (…) jest wyjątkowy także w skali kraju i na świecie. Posiada trzystopniową ochronę konserwatorską. Na szczeblu krajowym wpisany jest do rejestry zabytków. Jest pomnikiem historii, który to status nadaje Prezydent RP. Na szczeblu światowym – to znaczy że jest wpisany la Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. I te uwarunkowania prawne są przeniesione do zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Zamościa – mówiła podczas konferencji Maria Gmyz.

Konferencję prasową podczas której mówiono o całej drodze jaką musiał przejść projekt lokalizacji znajdziecie w naszej transmisji z konferencji

Konferencja prasowa w sprawie budowy filharmonii- Sławomir Zawiślak – Poseł Naszej Ziemi oraz Maria Gmyz

Opublikowany przez Życie Zamościa Poniedziałek, 21 października 2019

W drugiej z konferencji – zorganizowanej przez zamojski magistrat  – uczestniczyli ; zastępca prezydenta Małgorzata Bzówka, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Piotr Orzechowski, Zastępca Dyrektora Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego – Anna Gruszkiewicz i Dyrektor – Joanna Rączka – Wydział Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków

Podczas niej  również poinformowano  o pozytywnej opinii umiejscowienia planowanego centrum kulturalnego, gdzie swoją lokalizację miałaby mieć zamojska filharmonia będąca siedzibą Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego.

 Podczas niej zastępca Prezydenta, Małgorzata Bzówka złożyła podziękowania władzom konserwatorskim zarówno lubelskim, jak i miejskim a także Orkiestrze , której działalność zmotywowała i zdeterminowała  działania miasta, bo jak powiedziała „to w jaki sposób Orkiestra promuje miasto powoduje, że mamy marzenia co do budowy tej filharmonii”.

 Transmisja z konferencje z zamojskiego Ratusza poniżej

Konferencja prasowa w sprawie budowy filharmonii zamojskiej w zamojskim Ratuszu

Opublikowany przez Życie Zamościa Poniedziałek, 21 października 2019

Dodajmy, że kolejnym krokiem do budowy obiektu będą działania Rady Miasta a konkretnie głosowanie nad zmianą Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Planowany termin tego glosowania to koniec bieżącego lub początek przyszłego roku. Jeśli Rada Miasta uchwali zmiany, obiekt będzie mógł powstać przy ulicy Sadowej, na działce miejskiej – w miejscu zaniedbanego parkingu.

Następnie zostanie ogłoszony konkurs z udziałem specjalistów w dziedzinie architektury, którzy pomogą opracować najlepszą koncepcję architektoniczną filharmonii.

W dalszej kolejności zostanie ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji obiektu wraz z jego otoczeniem.

Na inwestycję trzeba będzie aż 100 mln zł. Wszystkie fundusze na ten cel Urząd Miasta chce pozyskać z budżetu państwa.  Pomoc w staraniu o dofinansowanie zapowiedział na konferencji poseł Sławomir Zawiślak.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *