Zamość i Roztocze – Otwarcie Galerii Malarstwa w Morandówce

W Galerii Malarstwa w Morandówce 31 maja 2016 r. (wtorek), o godz. 17.00, odbyło się uroczyste otwarcie Galerii Malarstwa i wystawy malarstwa pt.: „Zamość i Roztocze w obrazach Henryka Szkutnika, Marka Rzeźniaka i Dariusza Piekuta”. W programie uroczystości odbył się recital piosenek o Zamościu i Roztoczu w wykonaniu Jerzego Burdy.

Henryk Szkutnik
Urodził się 28 lipca 1950 r. w Lubartowie. Dzieciństwo i młodość spędził we wsi Jawidz nad Wieprzem, w połowie drogi pomiędzy Lubartowem a Lublinem. Maturę uzyskał w PLSP w Lublinie w 1968 r. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom magisterski otrzymał w 1976 r. ze specjalności malarstwa sztalugowego.
W latach 1975 – 1985 pracował w zamojskim PLSP jako nauczyciel przedmiotów artystycznych. Od 1990 r. jest pracownikiem Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Uprawia twórczość artystyczną w dziedzinie malarstwa sztalugowego. Określa siebie „dzieckiem ekspresjonistów”. Wyróżnia go malarstwo figuratywne. Prace prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych.
Swoją publicystyką artysta daje czasem popalić bacznie podglądanemu światu. Symboliczna kolorystyka, rozmach i wyjątkowa szczerość w przekazie to cechy charakterystyczne dla Henryka Szkutnika, człowieka o wielu pasjach. To wszystko służy dziełu i sztuce. Realizuje cykl “Niedzielne popołudnie na Rynku Wielkim”, prezentujący scenki rodzajowe z anegdotą. Jest w nich bardzo prawdziwy i prześmiewczy. Inspiracją dla innych prac jest natura. Kocha malować zwierzęta.

Marek Rzeźniak
Absolwent PLSP w Zamościu. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Wacława Taranczewskiego w 1969 roku. Członek ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Wieloletni nauczyciel PLSP w Zamościu. Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa i rysunku. Jest autorem ponad 30 wystaw indywidualnych, trzykrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, członkiem Zarządu ZPAP Okręg Lublin.
Od dwudziestu lat związany jest ze wsią Szur koło Krasnobrodu na Roztoczu. Tam powstawały cykle: – Strachy Polskie, Strachy Roztocza, Żywioły, Ogrody. Obrazy te inspirowane są krajobrazem Roztoczańskim z zauważeniem rzeczy, ludzi, wydarzeń. Najnowszy cykl „Katedry” powstał w wyniku fascynacji europejską architekturą sakralną.
Zakochany w naturze Marek Rzeźniak, pokazuje na obrazach swoje autentyczne życie wewnętrzne i stany ducha oraz wszystko to, co kształtowało go przez całe życie. Ważne sprawy, które dotykały jego i jego otoczenie „ubrał w szaty Roztocza” i zaakcentował „strachem na wróble” i krucyfiksem. Artysta podkreśla, że jego artyzm wynika z relacji pomiędzy nim a naturą. Pozostaje wierny nurtowi ekspresji, swobodnej i nie pozbawionej emocji wypowiedzi na płótnie. W 2007 r. otworzył swoją pracownię, tworząc rodzinną, niekomercyjną „Galerię Szur”.
Dariusz Piekut
W 1979 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. W latach 1980-1984 studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z grafiki w pracowni druku płaskiego (litografia) u prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej.
Obecnie zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Prace w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Anglia, USA, Niemcy, Bułgaria, Belgia, Australia),oraz w Muzeum w Lubaczowie, Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, Hrubieszowskim Domu Kultury, BWA Galerii Zamojskiej i Muzeum w Bielsku-Białej. Od 2016 r. współpracuje z Sopockim Domem Aukcyjnym.
Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w 1997 roku. Członek Stowarzyszenia Artystycznego Matt Roberts Arts w Londynie. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych rysunku i malarstwa w Polsce, Niemczech, Litwie, Włoszech, Czechach, Słowacji, Ukrainie , Australii i Tajlandii. W 2010r. laureat Certyfikatu Najwyższej Jakości /Honorary Certificate of the Highest Quality – Short List/ VII Międzynarodowego Biennale Rysunku w Pilznie /Czechy/. Otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień za twórczość w dziedzinie rysunku i malarstwa w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Maluje surrealistyczne, industrialne “Miejsca” i poetycką “Zamojską bajkę”.

Fotorelacja Mirosław Chmiel

One thought on “Zamość i Roztocze – Otwarcie Galerii Malarstwa w Morandówce

  • 6 czerwca 2016 o 09:40
    Permalink

    Otwarcie Wernisażu ! . pomyłka czy celowo.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.