“Zagadkowa niedziela” prosto z Zamościa

Dzisiaj 11 sierpnia o godz. 9:00 „Zagadkowa niedziela” (Polskie Radio Trójka) nadawana była prosto z Zamościa, z zamojskiego Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera(ul. Szczebrzeska 12) . Miejsca, w którym ratuje się ginące gatunki zwierząt przywożone z rejonów ogarniętych wojną.

W ptaszarni pojawili się Daniel Sabaciński, pracownik Centrum “Synagoga” w Zamościu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego , a także autor roztoczańskich horrorów –  Łukasz Izarowski i z-ca dyrektora gościnnego Ogrodu Zoologicznego w Zamościu – Łukasz Sułowski. Na to zagadkowe spotkanie przybyli debiutanci! Daria, Jagódka i Franek, a także Katarzyna Stoparczyk oraz licznie zebrana publiczność.

Autorski program Katarzyny Stoparczyk już po raz trzeci zainaugurowała Zamojski Dzień Festiwalu Stolica Języka Polskiego.

11 sierpnia Stolica ze Szczebrzeszyna przeniosła się do Zamościa i tutaj, po trwających od samego rana do późnego wieczora wydarzeniach literacko-artystycznych festiwal zakończy się.
Książnica Zamojska jako partner tego przedsięwzięcia zaprosiła do udziału w specjalnie przygotowanej na ten dzień, ofercie Letnie Czytelnie Książek i Prasy (Rynek Wodny w Zamościu). W programie zaplanowano zabawy edukacyjne dla najmłodszych (O Zamościu i Roztoczu), biblioteczne koło fortuny, warsztaty i prelekcje (Wstęp do historii języków słowiańskich: staro-cerkiewno-słowiański; Od zbójców do kasiarzy, czyli o życiu przestępczym w II Rzeczypospolitej; Warsztaty kaligrafii europejskiej), spotkania z językiem polskim (Chrzęści, syczy, szumi – łamańce językowe głośno czytane).
Zaplanowano także konkursy (Zaczytana fraszka o Zamościu i Panie Michale, fantastyka czyli „Jeden z Dziewięciu”) oraz rozmowy z twórcami książek z naszego regionu.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *