XXIX Bieg Pokoju Dzieci Zamojszczyzny – rozpoczęty
Przed pomnikiem im. Dzieci Zamojszczyzny 31 sierpnia o godz. 10.00 odbyło się uroczyste otwarcie XXIX Biegu Pokoju Dzieci Zamojszczyzny. O powstaniu tego biegu i jego historii opowiedział dyr. Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wojciech Adamczyk. Głównego otwarcia dokonał Prezydent Miasta Andrzej Wnuk życząc dobiegnięcia do celu i podziwiania naszych pięknych terenów ale również podziękował wszystkim za udział w tym biegu. Na zakończenie przedstawiciele sportowców, władze samorządowe i inni przedstawiciele złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem Dzieci Zamojszczyzny. W otwarciu biegu uczestniczyli zawodnicy i władze samorządowe z Zamościa i Krasnobrodu.
W XXIX Biegu Pokoju Dzieci Zamojszczyzny udział bierze 89 zawodników zarówno z Polski jak i z zagranicy , ponieważ startują zawodnicy z Ukrainy i Słowacji. W biegu bierze udział min. Rafał Wilk z klubu STAL Rzeszów, który wyjeżdża na olimpiadę paraolimpijską w Rio 2016. Start wszystkich zawodników pierwszego etapu Zamość- Zwierzyniec 35 km. odbył się z Rynku Wielkim.
Tak się zaczęło.
W styczniu 1987 r. Pan Janusz Kawałko zorganizował w redakcji Tygodnika Zamojskiego, gdzie był redaktorem, spotkanie kilku osób, na którym przedstawił pomysł zorganizowania kilkuetapowego biegu szosowego po Zamojszczyźnie. Bieg miał być poświęcony pamięci tragedii Dzieci Zamojszczyzny, które zginęły w czasie II wojny światowej.
Po burzliwej dyskusji zebrani zaakceptowali cenną propozycję i przystąpiono do przygotowania biegu poprzez: wyznaczenie trasy, znalezienia sponsorów, opracowanie regulaminu i materiałów reklamowych, zaproszenie zawodników.Wszystkie sprawy organizacyjne przejął Ośrodek Sportu i Rekreacji. Sprawy organizacyjne prowadzone są bardzo dobrze, że do chwili obecnej nikt nie pomyślał o innym organizatorze.
Redaktor Janusz Kawałko – pomysłodawca biegu, nigdy nie przewidywał, że Bieg Pokoju, wejdzie do kalendarza startowego wielu zawodników krajowych i zagranicznych oraz stanie się biegiem, w którym zdaniem zawodników należy startować.
Start do pierwszego etapu Wieloetapowego Biegu pamięci Dzieci Zamojszczyzny nastąpił 28 sierpnia 1987 r. o godz. 14.00 z ulicy Akademickiej. 21 zawodników na sygnał Sędziego Głównego Biegu Lucjana Ksykiewicza wyruszyło w kierunku Zwierzyńca. Organizatorzy, goście, zawodnicy, zebrana dość licznie publiczność – zadawali sobie pytanie – jak to będzie? Czy dobiegną do mety? ( info.osir.)
Na czele biegu jechał Pan milicjant na motorze, za nim radiowóz milicyjny, kartetka pogotowia, samochód sędziów, samochody organizatorów, sponsorów. Organizatorzy poczynając od 10km ustawili, co 5 km punkty odzywcze, w których podawano zawodnikom wodę, herbatę, gąbki. Tak jest na wszystkich biegach. ( info.osir.)
Fotorelacja Janek Cios
Meta w Zwerzyńcu