Nowy kierunek na PWSZ – pielęgniarstwo

????????????????????????????????????

Na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu przy ul. Hrubieszowskiej 24 powstaje baza dla kierunku pielęgniarstwo.

W sierpniu br. rozpoczęła się rozbudowa budynku dydaktycznego. Dobudowywana część zajmie obszar ok. 300 mkw. – Rozbudowa bazy związana jest z planowanym przez nas uruchomieniem kierunku pielęgniarstwo od 1 października 2017 r. – mówi kanclerz PWSZ Jerzy Korniluk i dodaje: – Będą to bezpłatne studia licencjackie, których ukończenie będzie uprawniać do pracy w ochronie zdrowia w Polsce i za granicą.

Wymagania dotyczące kształcenia pielęgniarek uregulowane są przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Zdrowia. To właśnie te dwa resorty muszą wydać zgodę na prowadzenie kierunku. Aby taką zgodę uzyskać, konieczne jest posiadanie bazy dydaktycznej, spełniającej warunki do kształcenia na poziomie studiów wyższych.
To właśnie w budynku przy ul. Hrubieszowskiej zlokalizowanych będzie 6 specjalistycznych laboratoriów: dwie pracownie umiejętności pielęgniarskich, pracownia badań fizykalnych, pracownia pediatryczna, pracownia higieny osobistej i pracownia ratunkowa. Do tego dojdą jeszcze sale komputerowe oraz tradycyjne sale wykładowe. Każda z pracowni będzie wyposażona w odpowiedni sprzęt, m.in. fantomy, modele (od dorosłych do niemowląt), zestawy do pozorowania urazów, modele do nauki iniekcji wszystkich typów, aparaty EKG, pompy infuzyjne, inkubatory, wszelkie możliwe modele anatomiczne, łóżka szpitalne, prysznice, wózki, dźwigniki, nosze, łóżko-nosze, zabiegówki oraz pozostały sprzęt pielęgniarski.

Zajęcia w laboratoriach będą się odbywać w niewielkich grupach 6–10 osób, bo taka jest specyfika tego zawodu – mówi kanclerz uczelni. –Oczywiście, oprócz zajęć na uczelni, studentki pielęgniarstwa będą uczestniczyć w praktykach studenckich w jednostkach ochrony zdrowia. Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na pielęgniarki w naszym kraju, pielęgniarstwo może być w przyszłości naszym przodującym kierunkiem.

Zakończenie rozbudowy budynku PWSZ planowane jest na 30 listopada br.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.