XVI Zamojska Noc Muzeów: 444-lecie Lokacji Miasta Zamość

W Zamościu odbyła się XVI Zamojska Noc Muzeów, która w tym roku upłynęła pod hasłem „444 – lecie lokacji miasta Zamość”. Tematem przewodnim wydarzenia były najcenniejsze i najważniejsze dokumenty w historii miasta, dzieje Akademii Zamojskiej i jej drukarni oraz inne zabytki Zamościa.

Wspólnie z Archiwum Państwowym w Zamościu zaprezentowano dokumenty, które odegrały fundamentalną rolę w powstaniu i rozwoju miasta. W Muzeum Zamojskim, po raz pierwszy, zaprezentowano akt lokacyjny Zamościa Jana Zamoyskiego z 10 kwietnia 1580 roku, obok przechowywanego w Muzeum potwierdzenia wydanego przez króla Stefana Batorego 12 czerwca 1580 roku. O historii aktu lokacyjnego Zamościa i jego powrocie do Zamościa opowiadał dyr,Archiwum Państwowego w Zamościu – dr.Jakub Żygawski

Ponadto, na stałej ekspozycji „Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej” w Zamojskiej Akademii Kultury, można było zobaczyć, jak funkcjonowała XVII-wieczna drukarnia. Jak co roku, zaproszono również na tematyczne zwiedzanie zespołu staromiejskiego „Śladami najstarszego planu Zamościa” z zamojskimi przewodnikami. Tegoroczna trasa zwiedzania pozwoliła na zapoznanie się z obiektami ujętymi na najstarszym planie miasta, tzw. Planie Georga Brauna, wydanym w Kolonii w 1618 roku.

Chcemy przypomnieć, że XVI Zamojska Noc Muzeów z inicjatywy pracowników Muzeum Zamojskiego w Zamościu będzie trwała w dn.17-18.05 po to aby miłośnicy historii mieli szansę do odwiedzenia innych muzeów.

Międzynarodowy Dzień Muzeów, obchodzony 18 maja, podkreśla rolę muzeów w kształtowaniu odpowiedzialności za światowe dziedzictwo. To właśnie wtedy ma miejsce “Noc Muzeów”, gdy instytucje kultury nocą otwierają swoje drzwi dla publiczności. To czas, gdy kultura staje się dostępna dla szerszego grona, zachęcając do eksploracji dziedzictwa miasta. Noc Muzeów jest imprezą ogólnoeuropejską od 1997 roku, a w Polsce po raz pierwszy odbyła się w 2003 roku w Poznaniu. W Zamościu organizuje ją Muzeum Zamojskie od 2009 roku.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *