XI edycja Alei Sław z zespołem Vox

Dzisiaj 5 marca 2018 odbyła się konferencja prasowa, na której pomysłodawczyni i organizatorka gali w Alei Sław w Zamościu – Teresa Madej poinformowała kto będzie kolejną osobą upamiętnioną w Zamojskiej Alei Sław, która odbędzie się 8 czerwca.

Obchodzący 40-lecie działalności artystycznej zespół Vox będzie bohaterem XI edycji Alei Sław w Zamościu. Ta supergrupa, legenda polskiej sceny muzycznej, jeden z najpopularniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rozrywkowej, której członkowie pochodzą z Zamościa, promuje nasze miasto w kraju i poza jego granicami.
Kontynuując projekt honorowania osób zasłużonych dla Zamościa – podczas XI edycji Alei Sław -upamiętnimy członków zespół Vox. Trzej panowie – Witold Paszt, Jerzy Słota i Dariusz Tokarzewski pozostawią odciski swoich butów na wykonanej z brązu, przez artystę rzeźbiarza Bartłomieja Sęczawę, tablicy pamiątkowej. Panowie odcisnęli bowiem ślad w naszej historii współczesnej, również na obliczu naszego „Hetmańskiego Grodu”.
Uroczystość z udziałem Witolda Paszta, Jerzego Słoty, Dariusza Tokarzewskiego odbędzie się 8 czerwca 2018 r. (piątek) o godz. 16.00 w ulicy Grodzkiej w Zamościu. W programie uroczystości wystąpi grupa „Gdzie diabeł nie może…”, założona w 2011 r. przez Katarzynę Figurę. Wraz z nią śpiewają: Anna Chabros i Jolanta Stoczkowska-Pawełczyk. W Alei Sław usłyszymy także zespół Vox i będzie to preludium do 12. Zamojskiego Festiwalu Kultury “arte, cultura, musica e…”, kiedy to zespól Vox wystąpi w jubileuszowym koncercie z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego, dyrygowaną przez Tadeusza Wicherka.
Zespół Vox swoją czterdziestoletnią działalnością artystyczną sławił miasto swojego pochodzenia podczas koncertów w Polsce, w Europie i na kilku kontynentach. Zawsze pozytywnie wypowiadając się o Zamościu, o jego wybitnych ludziach, o wyjątkowym klimacie tego renesansowego miasta. Wyrażali swoją dumę z bycia zamościaninem. Szybko zyskali wielką popularność budząc uznanie niezwykłą sprawnością wokalną i wszechstronnym repertuarem. Największe przeboje Vox to “Bananowy song” (Brązowa Lira na festiwalu w Bratysławie w 1980 roku), “Szczęśliwej drogi już czas”, “Masz w oczach nieba dwa” (3. nagroda na Festiwalu w Opolu w 1979 roku), A gdyby tak, Już czas, Lucy, Ale feeling, Zabiorę cię Magdaleno, Rycz mała rycz, A ty kochaj mnie, Nie tak serio. Nagrali: 13 LP i CD, w tym 5 za granicą oraz 4 single (jako pierwsze utwory The Bee Gees). Płyty takie jak “Monte Carlo” (Złota płyta, 400 tys. egz.) , “Sing, Sing, Sing”, “VOX”, „Cudowna podróż (1996), Moda i miłość (1998) cieszyły się ogromną popularnością, nie tylko wśród polskich słuchaczy. W ten sposób stali się niemal ikonami reprezentującymi polski przemysł muzyczny w międzynarodowym show-biznesie.
Po stronie zasług Witolda Paszta, założyciela i lidera zespołu, odnotowujemy najsłynniejszą imprezę telewizyjną w dziejach Zamościa – 18.09.1999 r. Pożegnanie Lata – Piknik Dwójki to wielogodzinna, zrealizowana z niezwykłym rozmachem impreza na zamojskim Rynku Wielkim, z finałowym koncertem piosenek włoskich, z udziałem orkiestry Zbigniewa Górnego i gwiazd piosenki (Zbigniew Wodecki, Jacek Wójcicki, Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus, Rudi Szubert, Agata Młynarska, Majka Jeżowska, Natalia Kukulska, Elżbieta Zając, zespól Vox). Gościli także u nas wówczas: Grażyna Torbicka, Stanisława Ryster, Jan Miodek, Nina Terentiew. Spore zasługi w przekonaniu TVP do zorganizowania koncertu w Zamościu miał Witold Paszt. Finałowy koncert zgromadził ponad 20 tys. publiczności. Piknik z Dwójką pokazywano w TVP na żywo, galowy koncert potem powtórzono 8, 10, 11 i 18.10.1999 r., a potem wielokrotnie w programach „Dwójki” i „Polonii”. Piknik Dwójki był genialnym zaproszeniem do Zamościa na kolejne lata.
– „Pożegnanie Lata – Piknik z Dwójką” spowodował, że Zamość poznała cała Polska. Wspomniana impreza z 1999 roku – to kilkaset emisji w telewizji i był to chyba najlepszy Piknik Dwójki. No bo gdzie indziej można znaleźć taką niepowtarzalną oprawę dla imprez jak Rynek Wielki w Zamościu oświetlony nocą. To jest jedyne miejsce w Polsce, może i w Europie, które dla koncertów, imprez artystycznych nie wymaga żadnej scenografii. Po prostu stawia się scenę przed ratuszem i się gra – mówił rodowity zamościanin Witold Paszt, lider grupy Vox.
Tablica pamiątkowa dla zespołu Vox będzie także podziękowaniem dla Witolda Paszta i pozostałych członków grupy za ogromny wkład w doskonały przebieg wizyty Miss World w Zamościu, w dn. 24.09.2006 r. Galę z udziałem kilkunastu najpiękniejszych kobiet świata poprowadził Witold Paszt, lider zespołu Vox. Podczas gali wystąpił zespół Vox (po dziewięcioletniej przerwie w koncertowaniu w naszym mieście). W 2014 r. zespól Vox wziął udział w ogólnopolskim biciu rekordu na zestawach perkusyjnych w Galerii Twierdza, a 14.06.2014 r. artyści zaśpiewali w koncercie Zamojskiego Festiwalu Kultury z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego pod batutą Tadeusza Wicherka na Rynku Wielkim.
Ostatnie kilkanaście lat to udział Witolda Paszta w kweście na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Parafialnym w Zamościu. W ubiegłym roku promował I Powojenny Bal Oficerski oraz wspierał zbiórkę funduszy na odbudowę pomnika Marszałka w Zamościu. Aktywnie uczestniczył w akacjach charytatywnych: Pomóż dzieciom przetrwać zimę i Szlachetna Paczka.
To ludzie stworzyli i tworzą unikatową wartość naszego miasta, cenną dla zamościan i turystów. Wybitne osobowości poprzez swoją twórczość i artystyczną pasję przyczyniają się do kształtowania Zamościa jako miejsca magicznego i nowoczesnego. Jakże inny byłby Zamość gdyby nie Jan Machulski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzysztof Zanussi, Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna, Jan Englert i Tadeusz Wicherek – uhonorowani od 2008 r. w Alei Sław. Członkowie zespołu Vox dopełniają tę wyjątkową galerię postaci wybitnie zasłużonych dla miasta.
Aleja Sław to nie tylko element promocji miasta i lokalna atrakcja, w rzeczywistości realizuje bardziej szlachetne cele. Najważniejszy jest tu człowiek, jego dzieło i pamięć o nim. Dlatego z upływem lat stanie się oczywiste nie tylko to, że oni pozostają pośród nas, ale też to, że my, poprzez ich obecność, należymy do tego wspaniałego świata i stanowimy konieczne ogniwo. Wielcy mistrzowie, artyści, uczeni pozostają obecni poprzez to, co zrobili dla nas i naszego miasta. Ich obecność w naszym mieście czyni nas piękniejszymi i bardziej wrażliwymi na otaczający nas świat.

Aleja Sław z udziałem zespołu Vox odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta miasta Zamościa Andrzeja Wnuka. Partnerami będą: Lokalna Organizacja Turystyczna “Zamość i Roztocze” oraz Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Teresa Madej
pomysłodawczyni i organizatorka gali w Alei Sław w Zamościu

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *