X Zamojska NOC MUZEÓW

W całej Polsce w dn z 19-20 maja muzea otworzyły swoje drzwi dla zwiedzających. Również i Zamość dołączył do tych miast świętując swoją X Zamojską Noc Muzeów pod hasłem „O wolność i niepodległość”. W 2018 roku przypada 100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. W historii Zamościa jest to również rocznica budowy i uruchomienia pierwszej elektrowni miejskiej.

X Zamojska Noc Muzeów rozpoczęła się od wystrzału sprzed  Muzeum Zamojskiego, z repliki działa przez Zamojskie Bractwo Rycerskie. Odpalenia działa dokonał prezes Zamojskiego Bractwa Rycerskiego – Grzegorz Łapiński. Następnie dyr. Muzeum Zamojskiego Andrzej Urbański zaprosił wszystkich do kamienicy Pod Aniołem ul.Ormiańska 26, gdzie odbyło się w pierwszej części wręczenie tytułu,, Amicus Muzeum” 2017 – czyli Przyjaciel Muzeum dla “Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców “Robotnik” w Zamościu, którą odebrała pani prezes Maria Wawrzaszek-Gruszka a po wręczeniu tytułu dr Jacek Feduszka wygłosił wykład pt.,, Zamość, jednym z pierwszych miast, w których narodziła się niepodległość w 1918 r.”

W 2018 roku przypada 100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. W historii Zamościa jest to również rocznica budowy i uruchomienia pierwszej elektrowni miejskiej. Podczas Zamojskiej Nocy Muzeów dr Jacek Feduszka zwrócił  uwagę na jej historię, m.in. w Muzeum Zamojskim odbył się Konkurs pt. „Rozświetlony Zamość”

Wszyscy, którzy przybyli do Zamościa na  X Zamojską Noc Muzeów mogli obejrzeć wystawy w  Muzeum Zamojskim ul.Ormiańska 26, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego, Muzeum Fotografii, ul.Staszica 15, Wystawa – Koronki, tiurniury, aksamity Kazamata Bastion II, Kojec w Parku Miejskim, Czar PRL-u Nowa Brama Lubelska, Centrum “Synagoga” – Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Od godz.22.00 do godz.24.00 przewodnicy zamojscy zaprosili na tematyczne zwiedzania Zamościa. W Akademii Zamojskiej (obecnie I LO im.J.Zamoyskiego) o godz.21.00 odbył się spektakl przygotowany przez uczniów szkoły pt.,, Raport z oblężonego miasta” na podstawie wierszy Z.Herberta pod kierownictwem Piotra Linka. Bezpośrednio po spektaklu wystąpił Chór I LO im.J.Zamoyskiego pod kierownictwem ks.Jerzego Frankiewicza.

X Zamojska NOC MUZEÓW

X Zamojska NOC MUZEÓW

Opublikowany przez Życie Zamościa 21 maja 2018

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.