Wyjątkowi goście u Namysłowiaków

Duet skrzypcowy: prof. Zakhar Bron i utalentowana Raquel Areal Martinez wystąpili wczoraj ( 24 maja) w Sali koncertowej Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego. Towarzyszyli im oczywiście Namysłowiacy pod batutą Tadeusza Wicherka.

W programie koncertu można było usłyszeć:

J. S. Bach – Podwójny koncert na 2 skrzypiec

D.Szostakowicz – 5 miniatur na 2 skrzypiec

C. Saint – Saëns – “Introdukcja i Rondo Capriccioso”

M. Ravel – „Tzigane”

H. Wieniawski – “Kujawiak”

G. Rossini – uwertura „Il signor Bruschino”

Otto Nicolai – muzyka baletowa do opery „Kumoszki Windsorskie” – oprac. Stanisław Moniuszko

Zakhar Bron to pochodzący z Kazachstanu, znany na całym świecie wybitny skrzypek i pedagog. Do grona jego studentów należą najbardziej rozpoznawalni skrzypkowie naszych czasów, wśród których należy wymienić Vadima Repina oraz Maxima Vengerova. Zakhar Bron jest laureatem zarówno Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego imienia Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, jak i Konkursu imienia Królowej Elżbiety w Brukseli. Koncertował na całym świecie z wieloma orkiestrami. Jest najwybitniejszy pedagogogiem skrzypiec na świecie. W swojej karierze został wyróżniony wieloma tytułami profesora honoris causa. Otrzymał nagrodę „Kreutz des Verdienstes, am bande” od rządu niemieckiego, Gloria Artis w Polsce. Od roku 2016 pełni funkcję Prezesa Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie.

Raquel Areal Martinez to urodzona w 1999 roku Hiszpanka, uczennica prof. Zakhara Brona, Prof. Yoriego Volguina.

Raquel uczestniczyła w kursach mistrzowskich z takimi osobistościami jak: Gerardo Riveiro, Ani Schnarch, Agustín León Ara, Dora Schwarzberg, Natalia Prishepenko czy Christoph Poppen. Od 2016 roku jest uczennicą prof. Zakhara Brona w „Escuela Superior de Música Reina Sofia”. Jej osiągnięcia muzyczne to: II miejsce w 89. edycji Konkursu Juventudes Musicales Espana (2018). Współpracuje z Youth Symphonic oraz Symphonic of Galicia prowadzonymi przez Dimę Slobodeniouk, Jamesa Rossa, Pabla Gonzáleza, Plácido Domingo, Andrása Schiffa. Interpretowała jako solistka wraz z dyrygentami: Pedro Nevesem z Classical Orchestra of Espinho oraz Roberto Baltarem z Orchestra 430. Obecnie współtworzy z Trio Dvorak. Jest Laureatką I miejsca w Grupie Starszej XIV Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lubblinie w 2018 roku.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Mirosława Chmiela

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *