Wystawa PRESS FOTO w BWA Galeria Zamojskia

Od czwartku, 15 grudnia w BWA Galerii Zamojskiej możemy już oglądać wystawę 156 zdjęć najlepszych polskich fotoreporterów. Są to prace laureatów 12. edycji konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto.

Wystawę otworzył wernisaż, który odbył się 15 grudnia o godz. 17.00.

Wśród nagrodzonych w tym roku zdjęć nie zabrakło wydarzeń, którymi żyła Polska i świat w 2015 roku, takich jak wybory prezydenckie i parlamentarne w Polsce, konflikt na Ukrainie czy kryzys migracyjny. Na zdjęciach są też obecne ważne wydarzenia sportowe jak Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce w Pekinie czy też eliminacyjny mecz Polaków do Euro 2016. Jest również cała seria niepowtarzalnych fotografii z życia lokalnej społeczności – np. wizyta alpinistów u małych pacjentów szpitala w Bydgoszczy czy też konkurs taneczny dla dzieci.

Zdjęcia, które można obejrzeć na wystawie, zostały wybrane przez Jury spośród ponad 6 tys. zdjęć zgłoszonych do konkursu i prezentowane są w sześciu kategoriach konkursowych: Wydarzenia, Życie codzienne, Człowiek, Sport, Kultura i sztuka, Przyroda.

Na prezentowanych fotografiach widzimy świat w mikro i makro skali. Z jednej strony to świat pełen napięć, niepokoju i ludzkiego cierpienia. Z drugiej strony, fotoreporterzy dokumentują zwykłe życie. Fotografia prasowa zderza te dwa światy w niezwykle przejmujący sposób, który zmusza do refleksji,pozwala docenić małe radości, które nie są udziałem wszystkich ludzi na ziemi. Przykładem jest Zdjęcie Roku, które tak wiele mówi o tym, co szczególnie cenne w naszym życiu, czyli o rodzinie – powiedział Dariusz Grabiec, kierownik obsługi klientów w 2. Oddziale Banku Zachodniego WBK w Zamościu.

Zdjęcie Roku BZ WBK Press Foto 2016 to kadr z życia wielodzietnej polskiej rodziny. Pokazuje siłę więzi dzieci z rodzicami. Jest to fragment nagrodzonego również fotoreportażu autorstwa Joanny Mrówki z Forum Polskiej Agencji Fotografów. To piękne wizualnie zdjęcie zachwyciło tegoroczne Jury pod przewodnictwem Macieja Jeziorka, w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Agnieszka Rayss. W ramach konkursu organizator i partnerzy konkursu przyznali również cztery nagrody specjalne: Nagroda i Wyróżnienie Banku Zachodniego WBK, Nagroda Rzeczpospolitej i Nagroda Fujifilm. (info.BWA)

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *