Wszystko zaczęło sie w Zamościu – „Alchemia Kina”

Projekcja filmu „Czarny mercedes” i spotkanie z jego reżyserem Januszem Majewskim zakończyły 8. Przegląd Filmowy „Alchemia Kina”.

Od poniedziałku (25 listopada) w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” promowano najnowsze kino polskie. W Zamościu przy okazji tego wydarzenia gościli aktorzy Małgorzata Kożuchowska, Bartłomiej Topa oraz dzisiejszy gość czyli reżyser Janusz Majewski – twórca m. in. takich kultowych obrazów jak „C. K. Dezerterzy” czy „Złoto dezerterów”.

Prezentowany dzisiaj obraz Janusza Majewskiego ze znakomitą grą aktorską Artura  Żmijewskiego Andrzeja Zielińskiego czy chociażby Bogusława Lindy to obraz wojennej Warszawy. To tam w listopadzie 1941 roku w podejrzanych okolicznościach zostaje zamordowana Aneta (Maria Dębska)- piękna żona szanowanego adwokata Karola Holzera (Artur Żmijewski). Sprawę tajemniczego zabójstwa próbuje rozwikłać nadkomisarz Rafał Król (Andrzej Zieliński), funkcjonariusz współpracującej z Niemcami Granatowej Policji. Kolejne tropy mnożą podejrzenia i ujawniają głęboko skrywane sekrety zmarłej oraz niejasne powiązania jej męża z wysoko postawionym oficerem SS (Aleksandar Milićević). Wśród podejrzanych znajduje się także nieco ekscentryczny hrabia Leon Przewiedzki (Andrzej Seweryn), który ma w zwyczaju podglądanie osób obecnych w mieszkaniu adwokata, szczególnie kobiet. W toku śledztwa, nadkomisarz Król znajduje nieoczekiwanego sojusznika w osobie radcy niemieckiej policji kryminalnej- Ernsta Kluge (Bogusław Linda). Sytuacja Holzera staje się coraz bardziej niebezpieczna, tymczasem znajdujący się na wolności morderca jest być może o krok od popełnienia kolejnej zbrodni.

Aby dowiedzieć się, dlaczego taki tytuł wydarzenia zapraszamy do obejrzenia spotkania z twórcą filmu – Januszem Majewskim.

Dobiega końca 8. Przegląd Filmowy Alchemia Kina- spotkanie z reżyserem filmu "Czarny mercedes" Januszem Majewskim

Opublikowany przez Życie Zamościa Środa, 27 listopada 2019

Spośród zaproszonych gości największy związek z Zamościem ma Janusz Majewski, który nagrał tu swój pierwszy film, dokumentując praktyki studenckie. Jako student architektury pracował przy pomiarach zamojskiego ratusza. Popularny aktor, Bartłomiej Topa przybliżył zamojskiej publiczności kulisy powstania filmu ”Żelazny most”, wspomniał o przygotowaniach do roli, ale też o pracy producenta filmowego. Najwięcej emocji wzbudziło spotkanie z gwiazdą sceny i ekranu – Małgorzatą Kożuchowską. Aktorka opowiedziała o swoich rolach, zaszufladkowaniu w angażach serialowych, ale też o pracy pod kierunkiem Jerzego Jarockiego, legendy polskiego teatru.
„Alchemia Kina” z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. To okazja do obejrzenia nowych i uznanych polskich filmów fabularnych, ale przede wszystkim do spotkania się z ich twórcami i posłuchania ich historii o kinie, filmie i życiu.

Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *