„Wszystko za Polskę – Powstanie Zamojskie 1942-1944”

3 stycznia br. o godz. 11.00 w Delegaturze LUW, przy ul. Partyzantów 3 w Zamościu odbyła się konferencja prasowa.
Tematem konferencji było przekazanie do wiadomości publicznej zaproszenia na uroczystą premierę filmu dokumentalnego pt. „Wszystko za Polskę – Powstanie Zamojskie 1942-1944”, zrealizowanego z inicjatywy i staraniem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość przy współpracy z Telewizją Polską S. A. TVP3 Lublin.

Premiera filmu odbędzie się 17 stycznia b.r o godzinie 18.00 w Centrum Kultur Filmowej ” Stylowy ” w Zamościu. Wstęp wolny – odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie CKF od 10 stycznia.

Kolejne regularne seanse z wolnym wstępem odbędą się w dniach 18 – 24 stycznia o godzinie 15.00. Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie CKF, telefoniczna rezerwacja miejsc tel. 84 639 23 13 oraz rezerwacja internetowa www.stylowy.net od 10 stycznia b.r.

Film ma na celu przybliżenie widzowi, w atrakcyjny i nowoczesny sposób, tragicznych losów polskiej ludności zamieszkującej Zamojszczyznę w okresie II wojny światowej, wiedzy o niemieckich akcjach pacyfikacyjno-wysiedleńczych na tych terenach oraz bohaterskiej walce zbrojnej oddziałów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich bardzo aktywnie działających na terenie Zamojszczyzny w obronie ludności oraz na rzecz wywalczenia niepodległości Ojczyzny. W filmie wykorzystano wypowiedzi byłych żołnierzy AK (świadków tamtych wydarzeń) oraz członków ich rodzin i historyków, inscenizowane sceny oraz nowoczesną grafikę i animację komputerową. Dla skompensowania wiedzy o Powstaniu Zamojskim i ujęciu jej w czytelnej, 40 kilku minutowej formie, wybrane zdarzenia i okoliczności są wyjaśniane przez lektora.

Mając na uwadze edukacyjny charakter ww. filmu ŚZŻAK Okręg Zamość zaprasza szkoły, które zgłoszą chęć obejrzenia filmu, na bezpłatne seanse filmowe, zorganizowane przy współpracy z CKF w Zamościu. Ponadto szkoły zainteresowane pokazaniem ww. filmu będą miały możliwość otrzymania jego bezpłatnego egzemplarza.

Podczas konferencji przedstawione zostały również pozycje wydawnicze m.in., przygotowana staraniem Zarządu, wydana z końcem ub. roku, podnosząca 25-letnią działalność Światowego Związku O/Zamość na terenie prowadzonej działalności publikacja, którą ŚZŻAK Okręg Zamość planuje bezpłatnie przekazać do zainteresowanych bibliotek publicznych oraz pedagogicznych.

W konferencji uczestniczyli ; Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość, Sławomir Zawiślak i przedstawiciele Zarządu ŚZŻAK, Dyrektor CKF w Zamościu – Pan Andrzej Bubeła oraz przedstawiciele TVP3 Lublin w osobach reżyserów – Państwo Magdalena i Rafał Kołodziejczyk.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *