Wiosna ach to Ty…

Właśnie dzisiaj przypada pierwszy dzień astronomicznej wiosny – jutro czyli 21 marca rusza ta kalendarzowa.

Pierwszy dzień wiosny przypada na czas równonocy wiosennej, od tego dnia dzień będzie się stopniowo wydłużał kosztem nocy. Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie Marzanny. Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń pogańskich i związany był kiedyś z Jarymi Godami, czyli cyklem obrzędów przypadających na czas równonocy wiosennej. Dawniej Marzanna uosabiała boginkę śmierci, którą należało wynieść ze wsi i utopić bądź spalić. Wierzono, że symboliczne zabicie postaci uosabiającej śmierć zapewni powrót życia (wiosny) i przyniesie urodzaj na cały nadchodzący rok. Obecnie Marzanna nie uosabia już śmierci, a raczej zimę, którą wyprasza się w dosadny sposób, aby zrobić miejsce wiośnie.

Muzycznie nad wiosną zachwycał się chociażby pochodzący z Zamościa Marek Grechuta. Chociaż piosenka pochodzi z 1987 roku, co roku – gdy tylko przyroda budzi się do życia – staje się ona swoistym hymnem ku wiośnie.

Przypominamy, jak wiosna budziła się do życia w ubiegłym roku w czasach kiedy nie ciążyło nad nami żadne katastroficzne widmo i życie było bardziej beztroskie:

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *