Ulica Poetycka – odsłonięcie SREBRONIA
Ulica Poetycka – Literacki Zamość, to już kolejna edycja przygotowana przez Zamojski Dom Kultury. W sobotę 26 maja o godz.12.00 na Rynku Wodnym odbył się Krakowski Salon Poezji. Zamość Niezwykły w powieściach i poezji Piotra Szewca.
PIOTR SZEWC (ur.1961 w Zamościu) – poeta, prozaik, eseista, redaktor miesięcznika „Nowe Książki”. Autor m.in. Powieści: Zagłada (1987, książkę przetłumaczono na języki: francuski, włoski, niemiecki, angielski, węgierski, norweski i chorwacki), Zmierzchy i poranki (2000, finalistka Nagrody Literackiej NIKE) i Bociany nad powiatem (2005). „Zamość i powiat zamojski stają się wielką metaforą marzenia o Arkadii, idealnym świecie, zawieszonym ponad czasem, w jakiejś przestrzeni doskonałej, gdzie każdy ludzki uczynek i każda myśl znajdują swoje miejsce”.(Rec. J. Klejnocki). Piotr Szewc dotychczas opublikował tomy poezji: Całkiem prywatnie (2006), Moje zdanie (2009), Cienka szyba (2014), Światełko (2017). Także w wierszach zamościanie odnajdą wiele motywów przywołujących wspomnienia np. sklepiku pani Malinowskiej na Starym Mieście (Spinka do włosów).
O godz.17.00 również na Rynku Wodnym w ramach Ulicy Poetyckiej odbył się koncert – w wykonaniu MARKA DYJAKA, pieśniarza, balladzisty i kompozytora, który zaśpiewał wiersze.
Marek Dyjak pochodzi ze Świdnika. Z wykształcenia jest hydraulikiem, ale też kompozytorem i piosenkarzem. Był laureatem Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, zwycięzca Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu oraz zdobywcą drugiej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym w Bydgoszczy. Jest twórcą muzyki do przedstawienia Zbrodnia i kara, w reżyserii Edwarda Żentary oraz Mistrza i Małgorzaty, w reżyserii Andrzeja Marczewskiego. Debiutował też na scenie grając rolę ślepca w Fauście w reżyserii Freda Apke oraz w filmie Kalipso Adka Drabińskiego.
Dzisiaj także obok Rynku Wodnego o godz.18.30 przy restauracji Corner Pub czyli ul. Żeromskiego 6 odbyło się uroczyste odsłonięcie drugiego już bohatera twórczości Bolesława Leśmiana czyli SREBRONIA. Autorem, postaci wykonanej z brązu jest BARTŁOMIEJ SĘCZAWA, fundatorem rzeźby – ROTARY CLUB ZAMOŚĆ. /foto.Magda Cios/