Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wizytą w Zamościu

Na zaproszenie Unii Szefów Firm Zamojszczyzny i Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu 17 października do Zamościa przyjechał Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na konferencję poświęconą sytuacji na rynku pracy na wschodzie Polski.
Pierwszą częścią przyjazdu była wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zamościu spotkanie z dyrektorem i pracownikami urzędu. Na krótkiej konferencji prasowej w PUP, w której uczestniczyli; Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Andrzej Wnuk – prezydent miasta Zamość, Henryk Matej – starosta zamojski, Jacek Socha – prezes Unii Szefów Firm Zamojszczyzny i dyrektor PUP w Zamościu Marian Hawrylak.

Minister Stanisław Szwed powiedział m.in. ,,…..jeśli chodzi o sytuacje obecnie o skalę bezrobocia to mamy najlepszą sytuację od 26 lat, najniższy poziom bezrobocia w skali kraju poniżej 7 % w województwie lubelskim jest to 8,7 % . Cel spotkania w Zamościu to z jednej strony spotkanie z pracodawcami na zaproszenie Unii Szefów Firm Zamojszczyzny, dyskusja na temat sytuacji na rynku pracy w Zamościu i regionie ale też i problemy jakie dotykają przedsiębiorców i funkcjonowanie PUP, który jest takim pierwszym pomocnikiem w pozyskiwaniu pracowników. Dobra i efektywna działalność PUP w Zamościu została również zauważona w ministerstwie i za to PUP w Zamościu otrzyma specjalną nagrodę……. Prezydent Andrzej Wnuk powiedział. że miasto korzysta gównie z pieniędzy, które oferuje ministerstwo pracy oraz fundusze zewnętrzne , fundusze unijne i proszę spojrzeć na skalę zmiany w 2014 roku PUP wydał na aktywne formy walki z bezrobociem 16 mil. w tym roku tj. 35 mil. zł to jest potężny wzrost i to widać w statystykach co bardzo cieszy. Przede wszystkim efektywność PUP, ponieważ przy niewielkiej obsadzie kadrowej bardzo dużo środków wydają i pod tym względem ministerstwo zauważyło tą efektywność a druga sprawa to,że mamy prawie 85% skuteczność tych instrumentów czyli osoby, które korzystają ze staży, prac interwencyjnych, robót publicznych w 85% już nie wracają do PUP bo mają tę pracę i to jest ważne.

Zawody deficytowe jak powiedział dyr. PUP Marian Hawrylak to gospodarka magazynowa , transport, opieka zdrowotna, opieka społeczna. W naszym regionie to brak fachowców jak; budownictwo, pielęgniarki, lekarze, mechanik samochodowy, fryzjerów, kosmetyczek wszelkich zawodów z zakresu usług dla ludności. Cały pakiet potrzebnych zawodów znajduje się w ogłoszeniach PUP.

Minister Stanisław Szwed dodał również,… że trwają dyskusje jak poprawić sytuacje w opłacalności zakładania firm i tego dłuższego okresu opłacania składek, czy preferencje, które dzisiaj są dla tych którzy rozpoczynają działalność są wystarczające czy nie. Trzeba wziąć jedną rzecz pod uwagę, że ZUS jest tylko wykonawcą pewnych rzeczy. Premier Mateusz Morawiecki w ramach  Planu Odpowiedzialnego Rozwoju chce zaproponować pewne rozwiązania dla micro i małych firm ułatwiające im pracę ale i wydłużające ten okres tego startu.

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *