Poświęcenie ołtarza i kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie

W Zamościu w piątek 17 września 2021 roku w Święto Stygmatów Świętego Franciszka z Asyżu, podczas uroczystej mszy św. o godz. 17 00 odbyło się poświęcenie ołtarza i kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie oraz poświęcenie krzyża, skweru z figurą Matki Bożej Niepokalanej, organów i krypt kościoła.

Chrystus Pan przez swoją śmierć i zmartwychwstanie stał się prawdziwą i doskonałą świątynią Nowego Przymierza i zgromadził Lud Boży. Ten lud zebrany w jedności Ojca i Syna i Ducha Świętego jest Kościołem zbudowanym z żywych kamieni, gdzie Ojciec doznaje czci w Duchu i prawdzie. Słusznie więc od dawna nazywa się kościołem także budynek, w którym zbiera się wspólnota chrześcijańska, aby słuchać Słowa Bożego, modlić się i sprawować sakramenty. Jako widzialna budowla, ten dom jest szczególnym znakiem Kościoła pielgrzymującego na ziemi i obrazem Kościoła przebywającego w niebie. Jeżeli Kościół powstaje jako budowla przeznaczona wyłącznie i na stałe do gromadzenia się Ludu Bożego oraz do sprawowania liturgii, należy poświęcić go Bogu w uroczystym obrzędzie, stosownie do starożytnego zwyczaju Kościoła.

W ten piątkowy wrześniowy wieczór, w Święto Stygmatów Świętego Franciszka z Asyżu, dokonano na nowo uroczystego poświęcenia odbudowanego XVII wiecznego barokowego kościoła pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Zamościu, gdzie opiekę duszpasterską sprawują Franciszkanie.

Liturgii Eucharystycznej przewodniczył Ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Marian Rojek wraz z przybyłymi biskupami.

Uroczystość poświęcenia składała się z części; błogosławieństwa wody i pokropienia, liturgii słowa, modlitwy poświęcenia i namaszczenie ołtarza, litanii do świętych, złożenia do krypty relikwii, modlitwy poświęcenia, namaszczenia ołtarza, okadzenia ołtarza i ludu, nakrycie i oświetlenia ołtarza, liturgii eucharystycznej oraz błogosławieństwa na koniec i rozesłania.

Biskup, koncelebransi i posługujący, poprzedzani przez niosącego krzyż, za którym diakon niósł relikwie Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, Prezbitera i Męczennika, które mają być złożone w nowym ołtarzu, otoczony posługującymi ze świecami, udali się procesjonalnie z zakrystii (na zewnątrz) przez nawę kościoła do prezbiterium.

Po wejściu do kościoła Ksiądz Biskup pobłogosławił wodę i pokropił tutaj zgromadzonych, ołtarz, ściany kościoła, nowy krzyż w prezbiterium, nowowybudowane organy piszczałkowe. Poświęcenie wodą jest znakiem pokuty i przypomnieniem naszego chrztu, dzięki któremu zostaliśmy włączeni do Kościoła, który tworzymy zjednoczeni z Chrystusem.

Proboszcz O.Andrzej Zalewski powiedział – Oto jest dzień, który dał nam Pan. Pan daje nam dzień, aby świętować nowe narodziny tej świątyni, która przez sprawowaną liturgię otrzyma tchnienie Bożego ducha. Witam wszystkich tutaj zgromadzonych i tych, którzy są z nami za pośrednictwem mediów. Witam Księży Biskupów Naszego Biskupa Diecezjalnego J.E. Mariana Rojka, biskupa Mariusza
Leszczyńskiego, biskupa seniora naszej diecezji prof. Jana Śrutwę, biskupa franciszkańskiego z Brazylii Janusza Daneckiego, biskupa pomocniczego archidiecezji Lwowskiej Edwarda Kawę pochodzącego z Zakonu Franciszkanów. Witam przedstawicieli z MKiDN, parlamentarzystów, W tym dniu pełnym duchowego wesela witam Księży proboszczów, kapłanów starszych i młodszych, osoby konsekrowane, Parafian, Sympatyków, Dobrodziejów, budowniczych: głównego Architekta z asystentami, władze konserwatorskie i nadzór. Witam, przedstawicieli władz wojewódzkich, Sejmiku Lubelskiego, witam władze naszego Miasta Zamościa i Powiatu Zamojskiego z radnymi.
Odbudowana świątyni ma swoją historyczną dramaturgię,  gdy z funkcji kina Stylowy stała się na nowo domem Bożym.

Różne są w Kościele posługiwania, powołania, działania, różne przejawy pobożności i sposoby wypełniania Bożych zadań. Wspólnota Kościoła bezustannie jednak szuka tego, co łączy wszystkich wierzących. Jedność w wierze zawsze jest najważniejszą drogą odkrywania prawdy o tym, kim jesteśmy w Bożych oczach i co mamy do wykonania w świecie. Wierzymy, że Duch Święty udzielony Kościołowi działa, kiedy pozostajemy w jedności wiary w Jezusa Chrystusa zmartwychwstałego, który jest ten sam wczoraj i dziś, także na wieki oraz w jedności wspólnoty Jego wyznawców. Z uwagą wysłuchajmy słów, które do nas kieruje Bóg, wzmacniając serca Jego łaską, abyśmy okazali się synami światłości.

Liturgia Słowa i podpisanie Aktu poświęcenia
Kolejną częścią było Liturgia Słowa i podpisanie Aktu, w którym stwierdza się, że: w piątek 17 września 2021 roku w Święto Stygmatów Św. Franciszka z Asyżu Jego Ekscelencja Doktor Marian Rojek Biskup Zamojsko-Lubaczowski na nowo poświęcił odbudowany kościół pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie Ojców Franciszkanów w Zamościu oraz poświęcił ołtarz w którym złożył Relikwie franciszkanina Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana i Męczennika.

Następnie Ks. Biskup, zgodnie z zwyczajem tradycji liturgii rzymskiej, złożył pod ołtarzem Relikwie, wraz z jednym egzemplarzem aktu poświęcenia kościoła i ołtarza, który został opieczętowany i podpisany przez: Ks. Biskupa Mariana Rojka, biskupa diecezjalnego wraz z obecnymi biskupami; O. Mirosława Bartosa, wikariusza Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych; O. Andrzeja Zalewskiego, Proboszcza miejscowej wspólnoty parafialnej; Pana Inżyniera Architekta Sebastiana Ćwierza, autora projektu odbudowy kościoła oraz Zofię Niewiadomską przedstawiciela Rady Duszpastersko-Ekonomicznej Parafii. Drugi egzemplarz zachowuje się w archiwum diecezji, trzeci w archiwum poświęconego kościoła, a czwarty w archiwum Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce.

Poświęcenia i namaszczenia ołtarza
Obrzędy, które nastąpiły to: modlitwa poświęcenia, namaszczenie, okadzenie, nakrycie i oświetlenie ołtarza, są widocznymi znakami ukazującymi niewidzialne dzieła, których Pan dokonuje za pośrednictwem Kościoła sprawującego Boże misteria, a zwłaszcza Eucharystię.
Ksiądz Biskup odmówił modlitwę poświęcenia kościoła i ołtarza, która w swej treści przedstawił czym jest kościół jako budowla i wyraził wolę poświęcenia ołtarza Panu na stałe i prośbę o jego błogosławieństwo, aby był dla nas znakiem Chrystusa, stołem świątecznym dla wszystkich zaproszonych na ucztę, miejscem ścisłego zjednoczenia z Nim i pokoju, źródłem jedności Kościoła i braterskiej zgody, ośrodkiem uwielbienia i dziękczynienia.

Najwyższemu Kapłanowi. W imieniu zgromadzonych przekazał świątynię Bogu i poprosił o jej uświęcenie.
Następnie dokonał namaszczenia olejem Krzyżma świętego ołtarza i ścian. Przez to namaszczenie ołtarz staje się symbolem Chrystusa, który przed wszystkimi został ”Namaszczony” i tak jest nazwany. Ojciec przecież namaścił Go Duchem Świętym i ustanowił Najwyższym Kapłanem, aby na ołtarzu swego Ciała złożył w ofierze swoje życie za zbawienie wszystkich. Zgodnie z tradycyjnym zwyczajem Kościoła i ze względu na biblijne znaczenie symboliczne właściwe ołtarzowi, mensa ołtarza stałego winna być z naturalnego kamienna. Ołtarz, na którym pod sakramentalnymi znakami uobecnia się ofiara krzyża, jest także stołem Pańskim. Lud Boży zaprasza się, aby przystępował do
tego stołu w czasie Mszy świętej.
Namaszczenie kościoła oznacza poświęcenie go dla kultu chrześcijańskiego całkowicie i na zawsze. Zgodnie z dawną i chwalebną tradycją liturgiczną dokonuje się dwanaście namaszczeń przez co się zaznacza, że kościół jest obrazem świętego miasta Jeruzalem. Miejsca te oznaczają odkryte w czasie prac konserwatorskich i pieczołowicie zrekonstruowane zacheuszki na ścianach prezbiterium i filarach międzynawowych.

Okadzenie i oświetlenie ołtarza
Teraz na poświęconym ołtarzu będzie spalane kadziło, aby ukazać, że ofiara Chrystusa, która w Eucharystii jest wciąż uobecniana, wznosi się do Boga jako słodka woń. Unoszący się w górę dym kadzielny jest także znakiem modlitw wiernych, pełnych błagań i wdzięczności, które docierają do tronu Boga. Okadzenie wnętrza kościoła wskazuje, że przez poświęcenie stał się on domem modlitwy. Przede wszystkim okadza się lud Boży, gdyż jest on świątynią żywą, w której każdy wierny jest duchowym ołtarzem.
Następnie ołtarz został nakryty białym obrusem. Nakrycie ołtarza wskazuje, że on jest miejscem Ofiary Eucharystycznej oraz stołem Pańskim.
Z kolei zapalone zostaną świece na ołtarzu i pod namaszczonymi krzyżami oraz zapalone zostały wszystkie światła w kościele. Oświetlenie ołtarza, po którym następuje oświetlenie kościoła, przypomina, że Chrystus jest ”Światłem na oświecenie pogan”, którego blaskiem jaśnieje Kościół, a dzięki niemu także cała rodzina ludzka.

Procesja z darami
Procesja z darami ukazuje to, co całe zgromadzenie w sposób symboliczny pragnie złożyć w ofierze: chleb i wino to znaki wskazujące przeznaczenie tego kościoła i cel budowy ołtarza, jakim jest sprawowanie Eucharystycznej Ofiary. Ona uświęca człowieka i miejsce, gdzie jest sprawowana. Wraz z nimi złożone zostały kwiaty, które oznaczają naszą radość i wdzięczność. Sprawowaniem tej Eucharystii obejmujemy wszystkich Fundatorów, Dobrodziejów i Budowniczych tego kościoła i ołtarza, wszystkich Parafian, Duszpasterzy i tych, którzy tu spotykali się z Bogiem.

Liturgia Eucharystyczna

Po udzieleniu wiernym komunii św.  Joanna Budzyńska odczytała akt nadania proboszczowi parafii O.Andrzejowi Zalewskiemu medalu okolicznościowego ,,Zasłużony dla Miasta Zamościa”, który wręczył prezydent miasta Zamość Andrzej Wnuk z Przewodniczącym RM Zamość Piotrem Błażewiczem oraz Joanna Budzyńska W imieniu Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki podziękowania za trud w odbudowie świątyni złożył Dyrektor Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu Pan Sebastian Paul

 

Po Liturgii Eucharystycznej , nastąpiło wystawienie Najświętrzego Sakramenty . Diakon wystawiał Najśw. Sakrament na ołtarzu.. Biskup oraz Wikariusz Prowincji udał się przed ołtarz. Tam nastąpiło okadzenie i Ojciec Wikariusz odczytał tekst modlitwy. Po modlitwie wszyscy zaśpiewali hymn Te Deum i błogosławieństwo wiernych.

Poświęcenie skweru i krypt
Ks. Bp z wyznaczonymi osobami udał się na skwer św. Maksymiliana, który został poświęcony wraz z kamienną figurą Matki Bożej Niepokalanej. Następnie poświęcone zostały krypty kościoła.

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *