„Polesie” w „Ratuszu”

Od 15 września w Galerii Fotografii „Ratusz” oglądać można wyjątkową wystawę fotografii Zofii Chomętowskiej z lat 1925-1945 prezentujących wielokulturowy świat i życie codzienne Polesia.

Zofia Chomętowska (1902-1991) to artystka, niezwykła i zapomniana postać polskiej kultury, należała do najbardziej znanych i nagradzanych fotografek lat trzydziestych w Polsce. Fundacja Archeologia Fotografii w ramach wystawy Między Kadrami odkrywa nieznane dotąd fotografie tej ciekawej artystki, jak również przypomina najbardziej znane zdjęcia wielokrotnie nagradzane w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Ekspozycja zbudowana jest spośród fotografii przedstawiających Polesie, gdzie Chomętowska urodziła się i mieszkała wiele lat. Była członkinią elitarnych stowarzyszeń fotograficznych międzywojennej Polski, była niezwykle aktywną i barwną postacią kulturalnej sceny lat dwudziestych i trzydziestych. Urodziła się w arystokratycznej rodzinie na Polesiu, leżącym dziś w granicach Białorusi. Tam zaczęła fotografować zarówno odwiedzających rodzinne posiadłości przyjaciół, jak i miejscowe targi, kupców, myśliwych i rybaków. Prezentacja tego materiału jest okazją do przypomnienia historii niezwykłego, wielokulturowego terenu, zamieszkałego przez Polaków, Białorusinów, Ukraińców i Żydów, nie istniejącego już w tym kształcie.

Fotograficzne archiwum Zofii Chomętowskiej, przechowywane przez artystkę w Buenos Aires, gdzie zamieszkała w 1948 roku, przez niemal siedemdziesiąt lat pozostawało niedostępne. Prace Fundacji Archeologia Fotografii nad archiwum fotografki, prowadzone od 2008 roku, pozwoliły po raz pierwszy zaprezentować tak duży materiał szerokiej publiczności. Publikacja i wystawa organizowana przez Fundację we współpracy z Instytutem Polskim w Mińsku oraz Historycznym Muzeum Narodowym w Mińsku przedstawia zdjęcia Chomętowskiej odmieniające dotychczasowe spojrzenie na fotografię powstającą w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce.

Dzisiaj (21 września) po wystawie oprowadzała jej kuratorka Lesya Pchelka.

Wystawa dla zwiedzających dostępna będzie do 10 października.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Mirosława Chmiela

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *