Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego z państwowym wsparciem
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego (OSKN) została pierwszą zamojską instytucją kultury objętą mecenatem państwa. Umowę na współprowadzenie jednostki podpisali w czwartek, 23 grudnia Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Andrzej Wnuk, prezydent Miasta Zamość.
– Podpisanie porozumienia z ministerstwem jest efektem kilkuletnich starań władz Zamościa. Podczas wielokrotnych rozmów spotkałem się z dużą życzliwością ze strony Pana Premiera Piotra Glińskiego, z którym zgadzaliśmy się w wielu miejscach, jeśli chodzi o możliwość współpracy na rzecz Orkiestry. Wszystkich przekonywałem, że warto włączyć się w ten projekt. Nasza jednostka jest prawdziwą perełką na muzycznej mapie Polski, istnieje już 140 lat i w pełni zasługuje na wsparcie z budżetu państwa – powiedział Andrzej Wnuk, Prezydent Miasta Zamość.
Porozumienie w sprawie wspólnego prowadzenia Orkiestry w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał wicepremier Piotr Gliński, a także Prezydent Miasta Zamość. Ceremonia odbyła się w czwartek, 23 grudnia w siedzibie resortu kultury.
– Orkiestra Symfoniczna jest instytucją odnoszącą sukcesy, pięknie się rozwija. Uważam, że budżet centralny powinien wspierać tego typu działania i z wielką radością przystępujemy do tego projektu – dodał wicepremier Gliński.
W myśl postanowień, działalność zamojskich „Namysłowiaków” będzie finansowana zarówno z budżetu Miasta Zamość jak i budżetu państwa. Porozumienie obowiązuje do końca 2024 roku, a środki ministerialne będą przeznaczone na rozwój działalności artystycznej Orkiestry.
– Objęcie mecenatem państwa kierowanej przeze mnie instytucji znacząco podnosi nasz prestiż. Cieszę się, że władze ministerstwa doceniły potencjał zamojskiej Orkiestry. Instytucja o tak bogatym dorobku muzycznym jest ogólnonarodowym skarbem kultury – powiedział Tadeusz Wicherek, dyrektor OSKN.
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu jest najstarszą orkiestrą symfoniczną w Polsce. W listopadzie br. filharmonicy świętowali jubileusz 140-lecia istnienia. Dyrektor Tadeusz Wicherek ma do dyspozycji ponad 50-osobowy zespół muzyków.
Na tym starania Miasta Zamość na rzecz podniesienia prestiżu Orkiestry nie kończą się. W najbliższej przyszłości zostanie przeprowadzony konkurs architektoniczny na koncepcję gmachu Filharmonii, w którym muzycy będą mieli swoją siedzibę./UM/