Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Zamościu 01.03.2018

 dniu 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz 3 Batalion Zmechanizowany w Zamościu zaprosiły do wspólnego upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych”

Uroczystość rozpoczęła się mszą św o godz. 13.00 w w kościele garnizonowym.św. Jana Bożego celebrowaną przez kapelana WP płk Bogusława Romankiewicza w intencji „Żołnierzy Wyklętych”.

Dalsza część uroczystości odbyła się przy tablicy umieszczonej z okazji 50 rocznicy przemianowania ZWZ na AK w dniu 14 lutego 1992 r. za Prezesa Okręgu Zamość ŚZŻAK płk Bolesława Sobieszczańskiego ps. „PINGWIN” na budynku przy ul. Kolegiackiej obok Katedry, w którym to w latach po tzw. „wyzwoleniu” byli więzieni, a następnie przesłuchiwani i torturowani żołnierze podziemia niepodległościowego przez funkcjonariuszy NKWD i PUBP.
Uroczystość rozpoczęła się ceremoniałem wojskowym,następnie odbył się Apel poległych a kompania honorowa oddała trzykrotną salwę, po której licznie zebrani: władze samorządowe, służby mundurowe, związki i stowarzyszenia, dyrekcje szkół i młodzież szkolna oraz mieszkańcy Zamojszczyzny złożyli pod tablicą wieńce i kwiaty.

Od roku 1992 pod  pamiątkową tablicą składane są wieńce i kwiaty, oraz zapalano znicze przez członków Koła Rejonowego Zamość, które to Koła ma patronat nad tą tablicą.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *