Uczniowie Ekonomika na stażach w Niemczech

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 kształcący się w zawodach: technik usług fryzjerskich, technik cyfrowych procesów graficznych oraz fototechnik,którzy w czasie ferii zimowych przebywali w Bad Freienwalde w Niemczech, gdzie odbywali staże zawodowe w ramach projektu „Nowe kompetencje i umiejętności warunkiem dobrego startu zawodowego na europejskim rynku pracy”, podsumowali swój wyjazd.

Wyjazd był finansowany ze środków Unii Europejskiej, realizowany przez Narodową Agencję – Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie i odbywał się w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”.

Uczniowie są zadowoleni nie tylko z programu praktyk , który pozwolił im doskonalić umiejętności zawodowe,ale również z możliwości zwiedzenia wielu pięknych miejscw Dreźnie, Berlinie i okolicach.Młodzież pod okiem niemieckich instruktorów realizowała zadania indywidualnie i grupowo. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili twierdzę Drezno oraz mistrzowską budowlę sakralną: Kościół  Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche), gdzie do dzisiaj odbywają się msze w języku polskim. Zachwyciła ich architektura i klimat Starego Miasta.

Spacer po Starówce upłynął w przyjemnej atmosferze. W Dreźnie odwiedzili również Szklaną Manufakturę Koncernu Volkswagen. W drodze powrotnej podziwiali  najbardziej znany kompleks basenów w Niemczech – Tropical Island. Całodniowa wycieczka do Berlina była niezapomnianym przeżyciem dla jej uczestników.

Swoją przygodę z Berlinem uczniowie rozpoczęli od zwiedzenia Bramy Brandenburskiej i poznania historii miasta.Następnie spacerem udali się do Muzeum  Figur Woskowych Madame Tussand, gdzie mieli okazję dokładniej poznać znane osobistości z całego świata reprezentujące kulturę, sztukę, politykę i inne dziedziny życia kulturalnego, społecznego.

Później skierowali się do Muzeum Historii Naturalnej, gdzie mieli okazję zapoznać się z ciekawymi okazami płazów, gadów, ssaków i roślin. Tuż po wizycie udali się do strefy śmierci przy Murze Berlińskim oraz podziwiali panoramę Berlina z wieży widokowej. Znalazło się też coś ciekawego dla fanów motoryzacji – Classic Remise Berlin – tereny byłej zajezdni tramwajowej przerobione na centrum samochodów zabytkowych, w którym można kupić, naprawić i przede wszystkim pooglądać z bliska klasyczne samochody. Miejsce jest przeznaczone dla użytkowników pojazdów i nie ma charakteru wystawy muzealnej, można podejść do każdego auta, dotknąć, a również porozmawiać ze obsługą na ich temat. Na zakończenie wycieczki zwiedzili Plac Aleksandra, który został tak nazwany na cześć imperatora Rosji Aleksandra I, przez berlińczyków nazywany jest w skrócie Alex.

Opinie uczestników wskazują w jaki sposób oceniają oni mobilność. Kilka osób podzieliło się swoimi wrażeniami z pobytu w Niemczech:

My, jako opiekunowie jesteśmy dumni z tego jak dobre wrażenie pozostawili po sobie nasi uczniowie w Niemczech. Dali radę, choć zetknęli się z inną kulturą i zwyczajami, różnego rodzaju przypadkami losowymi. Nie słyszałyśmy żadnych narzekań, atmosfera była świetna –mówi jedna z opiekunek Pani Katarzyna Szwec.

Zdobyłem większą wiedzę na temat kultury obcego kraju- Niemiec. Poznałem nowych ludzi, stałem się bardziej otwarty na nowe znajomości i inną kulturę. Poprawiłem swoją umiejętność komunikowania się w języku obcym- niemiecki i angielski.-Wojtek, I et

Do korzyści jakie przyniósł mi staż na pewno mogę zaliczyć to, że: pogłębiłam swoją wiedzę w zakresie fryzjerstwa, poszerzyłam dotychczasowe i zdobyłam nowe doświadczenia, które na pewno pomogą mi w przyszłym życiu zawodowym, poćwiczyłam i udoskonaliłam używanie języka angielskiego i niemieckiego w praktyce. -Diana, II ft

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *