Jarmark na Solnym
Na Rynek Solny w Zamościu na czas długiego majowego weekendu powrócił handel jak za dawnych lat. Turyści i mieszkańcy mogą zakupić lokalne i regionalne produkty jak wędliny, miód, chleb czy cebularze i nie tylko, aż milo popatrzeć ,że na Starym Mieście tętni życie jak kiedyś na ,, zielonym rynku”gdzie można było zaopatrzyć się w produkty od lokalnych producentów zdrowej żywności.
Trochę historii o tym wspaniałym miejscu. Rynek Solny w Zamościu – jeden z dwóch obok Rynku Wodnego rynków pomocniczych w Zamościu. Wraz z Rynkiem Wielkim i Rynkiem Wodnym tworzą ważną oś kompozycji zespołu Starego Miasta.
Pierwsza wzmianka z nazwą rynku pochodzi z 1588 roku i związana jest z handlem solą sprowadzoną do Zamościa z Drohobycza. Dodatkowo charakter handlowy rynku potwierdza obrócenie ku niemu zespołu targowego kilkudziesięciu jatek miejskich, widocznych w inwentaryzacji Malletskiego z 1820 roku.
Na początku XX wieku przybudowano budynek “wojskowy” oraz budynek mleczarni, które zostały usunięte. Od końca XIX wieku rynek pełnił ponownie funkcję targową. Przed wojną stały tu trzy rzędy straganów i zadaszona studnia.
Foto; Mirosław Chmiel