Fotografie Tomasza Tomaszewskiego w Galerii Fotografii Ratusz

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne nie spuszcza z tonu i wczoraj (8 czerwca) otworzyło wystawę pt. “Wszystko może być wszystkim” autorstwa Tomasza Tomaszewskiego.

Wernisaż z udziałem autora odbył się o godz. 17.

Motywacja, która posłużyła do wykonania prezentowanych na wystawie zdjęć, dalece różni się od tej, jakiej zwykle używam w swojej pracy. Najczęściej myślę bowiem o tym, aby fotografia czemuś służyła, aby opowiadała historię, próbowała tłumaczyć człowieka drugiemu człowiekowi. Tym razem starałem się wykorzystać jedynie zdziwienie, czysty zachwyt nad światem, czasami  radość i rozbawienie, zażenowanie, ale też i niepokój, wszystko, tylko nie chęć opowiedzenia historii – mówił Tomasz Tomaszewski.

Okazało się to dla autora sporym wyzwaniem z uwagi na przyzwyczajenia: – Spróbowałem się z tym zmierzyć, fotografując kilka tygodni w Polsce podczas prowadzonych, licznych warsztatów fotograficznych oraz kilku za granicą. Czuję, że jeszcze nie mogę osiągnąć tego, co bym chciał, ale też i nie przestaję chcieć tego, czego nie mogę. Prezentuję więc skromną próbę, jakiś początek… i kontynuuję– dodał Tomaszewski.

Wystawę oglądać można do 6 lipca.

Tomasz Tomaszewski posiada stopień doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych,  jak: National Geographic Magazine, Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Elle, Vogue. Wydał kilka książek autorskich: Ostatni. Współcześni Żydzi polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie  – inni ludzie tacy jak my, W Centrum, Niezwykła Hiszpania, Rzut beretem, Zapewnia się atmosferę życzliwości, To, co trwałe. Górale, tradycja i wiara, oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Indonezji, Brazylii, na Madagaskarze i w Polsce. Jest laureatem polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od ponad trzydziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic USA, w którym opublikował osiemnaście esejów fotograficznych, a od 1999 roku jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

www.academy.tomasztomaszewski.com

One thought on “Fotografie Tomasza Tomaszewskiego w Galerii Fotografii Ratusz

 • 12 czerwca 2018 o 09:36
  Permalink

  Do Zamościa przyjeżdża niekwestionowany autorytet, gwiazda, legenda polskiej fotografii. Postronni ludzie widząc plakat pytali nas, czy to “TEN Tomasz Tomaszewski”. Oczywiście, że tak! Zapraszamy na wernisaż i spotkanie z autorem! – mówiliśmy.
  Oczywiście nie każdy musi się znać na fotografii, ale wystarczy przeczytać o osiągnięciach TT, żeby docenić. Choć uważam, że 10 minut wizyty na stronie autora załatwiło by sprawę! Ponownie, mieliśmy gości, którzy do Zamościa przyjechali specjalnie na ten wernisaż!
  Ale, ani z Ratusza, ani z wydziały Kultury NIKOGO! WSTYD!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.