Flamingi w zamojskim zoo

W piątek 18 lutego do zamojskiego zoo przyjechały flamingi chilijskie (czerwonaki chilijskie) z niemieckiego ogrodu zoologicznego w Lipsku.

Stado liczące 8 sztuk zamieszkało w nowo powstałym obiekcie oddanym do użytku w lipcu zeszłego roku, który docelowo przeznaczony jest do utrzymania tego właśnie gatunku ptaków. Stado ma do dyspozycji pomieszczenie wewnętrzne z odpowiednimi warunkami temperaturowymi (w naturze zamieszkują brzegi ciepłych, płytkich jezior i bagien Ameryki Południowej) i dostępem do zbiornika wodnego oraz obszerną wolierę zewnętrzną z wodospadem i oczkiem wodnym.

Ze względu na różowo-czerwone upierzenie nazywany jest czerwonakiem. Ubarwienie to zależy od obecności w jego diecie karotenoidów – barwników, którymi nasycone są pancerzyki drobnych skorupiaków, będących składnikiem jego pożywienia w naturze. W hodowli gwarantem właściwego ubarwienia jest odpowiednio zbilansowana, bogata w karotenoidy karma w postaci granulatu przeznaczonego dla tego typu ptactwa.

Serdecznie zapraszamy do podziwiania pięknych, majestatycznych ptaków w zamojskim zoo. Jednocześnie prosimy o spokojne zachowanie w ich obecności i nie stukanie w szybę ekspozycji, bo są bardzo płochliwe i łatwo je przestraszyć./materiał nadesłany/

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *