Dzień Flagi Rzeczypospolitej w czasie COVID -19

W sobote 2 maja 2020 roku obchodzimy – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Majówka będzie inna przez ten nieszczęsny Covid-19.

W tym roku nie będzie wielkich zgromadzeń. Mamy w Zamościu bogaty, wzorcowy scenariusz obchodów Dnia Flagi. Z przyczyn epidemiologicznych pewnie zostanie okrojony do minimum. Wobec wielu zapytań, moja skromna podpowiedź: 2 maja na Rynku Wielkim tradycyjnie o godz. 12:00 po odegraniu hejnału Zamościa w asyście prezydenta Zamościa powinna być podniesiona flaga państwowa Rzeczypospolitej na maszt. Hymn Rzeczypospolitej towarzyszy podnoszeniu flagi państwowej. To nie wymaga udziału większej liczby osób a jest spełnieniem misji tego świątecznego dnia. W tym roku biało-czerwona flaga staje się też symbolem walki z epidemią oraz wyrazem wdzięczności dla wszystkich tych, którzy mimo pandemii koronawirusa chodzą do pracy .

– mówi Marek Kwiecień, wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, autor, pomysłodawca i realizator zamojskich obchodów Dnia Flagi, wykładowca Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, Ambasador “Dobrej Flagi.

Janek Cios:  – Covid 19 zdominował każdy temat…
Marek Kwiecień: – Janku na ceremonialny i weksylologiczny też ma wpływ. Świat chce uhonorować ofiary Covida-19 ale też tych co pozostają na służbie w szeroko pojętych zawodach medycznych i służbach mundurowych, przekazać słowa uznania, wsparcia i serdecznej wdzięczności. Najbardziej charakterystyczne weksylium wspierające personel służby zdrowia walczący z koronawirusem zaprojektowali członkowie Heraldica Słowenica i Heraldry Society of Słowenia. Weksylium antykoronne stała się dziś bardzo popularnym symbolem. Na białej płachcie o proporcjach 4:6 Laska Eskulapa stanowiąca symbol medycyny i sztuki lekarskiej na którą nałożono pokonaną i przewróconą koronę…

Janek Cios:  – …a inne
Marek Kwiecień: – opuszczanie do połowy masztu flagi państwowe Hiszpanii, Włoch czy Chin na znak żałoby aby upamiętnić ofiary epidemii koronawirusa.

23 marca 2020r belgijski król Filip podniósł białą flagę nad Pałacem Królewski w Brukseli na cześć pracowników służby zdrowia.

Janek Cios: a flaga Polski
Marek Kwiecień: Używanie flagi od dawna odgrywało ważną role w czasach kryzysu, a pandemia Covid-19 nie jest wyjątkiem. Są przykłady i pewnie będzie więcej. Pilscy Patrioci zachęcają mieszkańców Piły i regionu do włączenia się w akcję Wywieś flagę. Organizatorzy chcą podziękować nie tylko lekarzom i personelowi medycznemu, ale również sprzedawcom, kurierom i pracownikom produkcji.

Myślę, że należy im się podziękowanie, ale wykonane w ten sposób, by mogli je zobaczyć codziennie jadąc przez miasto do pracy. Zauważą flagę Polski i będą wiedzieć, że o nich myślimy – wyjaśnia zamysł akcji Damian Jagła z Pilskich Patriotów.
Od kilku tygodni na ścianie Matterhorna w Alpach Pennińskich (4478 m n.p.m.) wyświetlane są flagi państw zmagających się z pandemią koronawirusa. 24 kwietnia 2020 roku o godz. 23.20 pojawiła się iluminacja świetlna z polską flagą. W ten sposób artysta Gerry Hofstetter i mieszkańcy Zermatt w Szwajcarii solidaryzują się ze wszystkimi, którzy walczą z koronawirusem. Po raz pierwszy na szczycie Matterhorn świetlna iluminacja pojawiła się 24 marca 2020 roku

Janek Cios: Dopytam jeszcze, czy w przestrzeni publicznej Polski znajdziemy jakąś nazwijmy, flagę opatrznościowa…
Marek Kwiecień: Myślę, że w swojej symbolice jest to flaga Radzymina. Flaga samorządowa o proporcji 5:8, gdzie na środkowej części płata zamieszczony jest herb Gminy, Oko Opatrzności w trójkącie żółtym otoczonym promieniami białymi. Historia Herbu sięga początków XVIII wieku, gdy miasto nawiedzała zaraza zwana “morowym powietrzem”. Powszechnie modlono się wtedy do Boga o odwrócenie od miasta tej strasznej w skutkach epidemii. Stawiano też przebłagalne krzyże z podwójnymi ramionami. Po wygaśnięciu zarazy mieszkańcy Radzymina uwierzyli, że w tych trudnych dniach Oko Opatrzności Bożej czuwało nad miastem, co wyraziło się dość łagodnymi skutkami epidemii. Po raz drugi Oko Opatrzności miało wpływ na historię Radzymina w  sierpniowych dniach 1920 roku, kiedy na radzymińskich polach odparta została nawała bolszewicka.

Janek Cios: Bardzo dziękuję za rozmowę.
foto archiwum prywatne Marek Kwiecień

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *