Dobiegają końca “Spotkania z historią”
Pokaz ostatnich czterech konkursowych obrazów, uroczysta Gala Finałowa i mega koncert „Opole’80” .
To tymi wydarzeniami zakończy się tegoroczny 7. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”.
Na ostatni dzień Festiwalu zaplanowano cztery projekcje konkursowe, które powalczą o statuetkę Zamość – Perła Renesansu. W ich ramach widzowie zobaczyli
„Zawitała piękna Wolność” w reżyserii Kamila Niesłonego i Macieja Marmoly. Film opowiada o historii przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w czerwcu 1922 roku. Zmiany na obszarze Górnego Śląska przedstawione zostały w kontekście ustaleń traktatu wersalskiego, ustalającego nowy ład polityczny po I wojnie światowej. W toku filmu zaprezentowano przyczyny, przebieg i skutki trzech powstań śląskich oraz plebiscytu i dokładnie odtworzono proces przejmowania ziem górnośląskich przez Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego.
Kolejnym z pokazów był film „Izrael zaczął się w Polsce” w reżyserii Jana Grzyba . To film o współpracy między II Rzeczpospolitą a ruchem syjonistycznym, o wspieraniu przez rządy II RP dążeń niepodległościowych Żydów, o wkładzie Polski w powstanie państwa Izrael.
Przedostatni z filmów konkursowych to „Narodziny polskich skrzydeł” w reżyserii Grzegorza Styły
Opowiada on o wydarzeniach, które rozegrały się w dniach od 30 października 1918 roku do 6 stycznia 1919 roku na lotniskach zaborców Kraków Rakowice, Przemyśl Hureczko, Lwów Lewandówka, Warszawa Pole Mokotowskie i Poznań Ławica zadecydowały z chwilą odzyskiwania niepodległości o potędze polskiego lotnictwa. To film dokumentalny o przejmowaniu lotnisk i sprzętu przez żołnierzy polskich służących w armiach zaborców, o bohaterskich czynach polskich patriotów w mundurach obcych armii jak Florer, Stec, Bastyr, Pniewski. To właśnie dzięki odwadze i wysokim umiejętnościom takich oficerów po zaledwie kilku miesiącach biedna i wyniszczona wojną Polska dysponowała własnym, zdolnym do skutecznej walki lotnictwem. Film jest wędrówką w czasie i przestrzeni po miejscach, gdzie w pierwszych trzech miesiącach niepodległości ogromnym wysiłkiem lotników trzech zaborów stworzono podstawy samodzielnego i w miarę nowoczesnego rodzaju broni, historią opowiadaną za pomocą oryginalnych obiektów (samoloty, silniki z kolekcji Muzeum Lotnictwa, stare zdjęcia, dokumenty i artefakty), tak, aby widzowi dać poczucie, że z tych ułamków da się odtworzyć fascynujący obraz pionierskich czasów w polskim wojsku.
Jako ostatni widzowie mogli obejrzeć brytyjską animację dokumentalną „Lucky Like” w reżyserii Hazel Donnelly i Michelle Walsh. Film to animowana biografia Petera Jankowskiego, Polaka ocalałego z Holokaustu, który osiadł w Lincoln w Anglii, po przetrwaniu deportacji i syberyjskich obozów pracy podczas II wojny światowej. Jest to historia przetrwania opowiedziana jego własnym głosem.
Prowadzenie wszystkich spotkań z twórcami – Tomasz Müller TVP Historia