Dobiegają końca “Spotkania z historią”

Pokaz ostatnich czterech konkursowych obrazów, uroczysta Gala Finałowa i mega koncert „Opole’80” .

To tymi wydarzeniami zakończy się tegoroczny 7. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”.

Na ostatni dzień Festiwalu zaplanowano cztery projekcje konkursowe, które powalczą o statuetkę Zamość – Perła Renesansu. W ich ramach widzowie zobaczyli

„Zawitała piękna Wolność” w reżyserii Kamila Niesłonego i Macieja Marmoly. Film opowiada  o historii przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w czerwcu 1922 roku. Zmiany na obszarze Górnego Śląska przedstawione zostały w kontekście ustaleń traktatu wersalskiego, ustalającego nowy ład polityczny po I wojnie światowej. W toku filmu zaprezentowano przyczyny, przebieg i skutki trzech powstań śląskich oraz plebiscytu i dokładnie odtworzono proces przejmowania ziem górnośląskich przez Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego.

 Kolejnym z pokazów był film „Izrael zaczął się w Polsce” w reżyserii  Jana Grzyba . To film o współpracy między II Rzeczpospolitą a ruchem syjonistycznym, o wspieraniu przez rządy II RP dążeń niepodległościowych Żydów, o wkładzie Polski w powstanie państwa Izrael.

 Przedostatni z filmów konkursowych to „Narodziny polskich skrzydeł” w reżyserii Grzegorza Styły

Opowiada on o wydarzeniach, które rozegrały się w dniach od 30 października 1918 roku do 6 stycznia 1919 roku na lotniskach zaborców Kraków Rakowice, Przemyśl Hureczko, Lwów Lewandówka, Warszawa Pole Mokotowskie i Poznań Ławica zadecydowały z chwilą odzyskiwania niepodległości o potędze polskiego lotnictwa. To film dokumentalny o przejmowaniu lotnisk i sprzętu przez żołnierzy polskich służących w armiach zaborców, o bohaterskich czynach polskich patriotów w mundurach obcych armii jak Florer, Stec, Bastyr, Pniewski. To właśnie dzięki odwadze i wysokim umiejętnościom takich oficerów po zaledwie kilku miesiącach biedna i wyniszczona wojną Polska dysponowała własnym, zdolnym do skutecznej walki lotnictwem.​ Film jest wędrówką w czasie i przestrzeni po miejscach, gdzie w pierwszych trzech miesiącach niepodległości ogromnym wysiłkiem lotników trzech zaborów stworzono podstawy samodzielnego i w miarę nowoczesnego rodzaju broni, historią opowiadaną za pomocą oryginalnych obiektów (samoloty, silniki z kolekcji Muzeum Lotnictwa, stare zdjęcia, dokumenty i artefakty), tak, aby widzowi dać poczucie, że z tych ułamków da się odtworzyć fascynujący obraz pionierskich czasów w polskim wojsku.

Jako ostatni widzowie mogli obejrzeć  brytyjską animację dokumentalną „Lucky Like” w reżyserii Hazel Donnelly i Michelle Walsh. Film to animowana biografia Petera Jankowskiego, Polaka ocalałego z Holokaustu, który osiadł w Lincoln w Anglii, po przetrwaniu deportacji i syberyjskich obozów pracy podczas II wojny światowej. Jest to historia przetrwania opowiedziana jego własnym głosem.

Prowadzenie wszystkich spotkań z twórcami – Tomasz Müller TVP Historia

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *