Budka Niepodległości na Rynku Wielkim w Zamościu

3 maja bezpośrednio po uroczystej sesji Rady Miasta ok. godz. 14 na Rynku Wielkim uruchomiona została Budka Niepodległości. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Prezydent Miasta Andrzej Wnuk ,,100 – latkowie’ Zamościa, Przedszkole nr 1, Szkoły Podstawowe nr 2 i nr 3  oraz autor instalacji.

Budka Niepodległości to przearanżowana i zrewitalizowana budka telefoniczna. W Budce umieszczony jest aparat telefoniczny, ale nikt nie może z niego zadzwonić – może wsłuchać się w historię odtwarzaną w słuchawce. Owa historia jest wyjątkowa i szczególna – to 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

W niezwykłą podróż zabiorą nas Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Jędrzej Moraczewski i Józef Haller. Do tego zacnego grona w Zamościu dołączyły osoby ważne także dla historii naszego miasta – Maurycy Zamoyski i Maciej Rataj – zamojscy twórcy Niepodległej.
Narracja prowadzona jest przez aktorów, którzy wcielili się w role bohaterów, mających największy wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Obsada aktorska jest znakomita! Mariusz Gołaj (Józef Piłsudski), Jarosław Tomica (Jędrzej Moraczewski), Jacek Sikora (Józef Haller), Marcin Mrowca (Ignacy Paderewski), Jan Żórawski (Ignacy Daszyński), Tomasz Lipka (Roman Dmowski, Maurycy Zamoyski i Maciej Rataj) ) oraz Kamil Dawid Gałuszka (Wincenty Witos)
Mozaikę opowieści wypełniają unikatowe fotografie wkomponowane w ściany instalacji. W rocznicę najważniejszych wydarzeń Budka zadzwoni, zapraszając do odebrania telefonu. Gdy w porę podniesiemy słuchawkę, usłyszymy wieści rodem sprzed stu lat! Narratorem galerii zdjęć oraz dzwoniącego kalendarium jest aktorka i wokalistka, Dorota Kołodziej.

Autorem instalacji jest Maciej Hanusek, twórca projektu Budka Nietelefoniczna.

Oficjalnymi partnerami projektu są Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, portal JPILSUDSKI.ORG., Miasto Zamość i Zamojskie Muzeum. Szczególne podziękowania również dla dyrekcji poszczególnych placówek i pracowników, którzy opracowali zawartość wizualno – dźwiękową.

Budka Niepodległości na Rynku Wielkim w Zamościu

3 maja bezpośrednio po uroczystej Sesji Rady Miasta ok. godz. 14 na Rynku Wielkim uruchomiona została Budka Niepodległości

Opublikowany przez Życie Zamościa 4 maja 2018

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *