Barwny folkowy korowód przeszedł ulicami Zamościa

Dzisiaj o godz. 18 spod Zamojskiego Domu Kultury wyruszyła parada uczestników tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego – Eurofolk 2018.

Mieszkańcy i turyści zobaczyć mogli zespoły z całego świata wśród których znalazły się:
Music & Dance Group „Naoussa Paros” – Grecja
Les Éclusiers de Lachine – Kanada
„Ritmos del Tiempo Ballet Folklorico Peruano” – Peru
Grupo Folklorico de Faro – Portugalia
OKUD „Sveti Sava” – Serbia
Zespół Folklorystyczny Želiezko – Słowacja
Brigham Young University – American Folk Dance Ensemble – Provo, USA
Zespół Tańca Ludowego WOŁYNIANKA – Łuck, UKRAINA
a także gospodarze wydarzenia czyli Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”.

Poniżej krótka prezentacja tegorocznych gości:

GRECJA, Paros – Music & Dance Group „Naoussa Paros”
Grupa „Naoussa Paros” powstała w 1988 roku na wyspie Paros. Zespół należy do Greckiej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. Z racji tego od lat dumnie reprezentuje Grecję na wielu festiwalach i konkursach folklorystycznych na całym świecie. Na przestrzeni lat odwiedzili ponad 30 krajów m.in. Meksyk, Norwegię, Francję, USA i Chiny. Tanecznym prezentacjom grupy, które przedstawiają autentyczne ludowe tańce pochodzące z wyspy Paros, jak i z innych regionów Grecji, zawsze towarzyszy muzyka na żywo wykonywana przez zespół muzyczny grający na tradycyjnych greckich instrumentach (m.in. na lutni i toubeleki).
Menedżer grupy: Ypapanti Roussou
Choreograf: Lefteris Menegos

KANADA, Lachine – Les Éclusiers de Lachine
Grupa Les Éclusiers de Lachine od 1975 roku promuje folklor Kanady i Quebecu w kraju i na całym świecie. Misja ta jest realizowana poprzez szeroki wachlarz aktywności, takich jak: tygodniowe artystyczne kursy dla wszystkich grup wiekowych, doroczne spektakle, specjalne wieczory taneczne oraz międzynarodowe trasy koncertowe.
Program artystyczny oscyluje pomiędzy tańcem klasycznym a współczesnym. Korzenie grupy sięgają barw Francji, Irlandii, Anglii i Szkocji. Zespół Les Éclusiers de Lachine chce udostępnić swój folklor wszystkim ludziom. Podczas ich występów publiczność zabierana jest w podróż przez historię z repertuarem prezentującym nasze czasy, jak również ogólny zarys różnorodnych tradycji.
Menedżer grupy: Marie-Christine Toupin
Choreograf: Andre Theoret

PERU, Lima – Ritmos del Tiempo Ballet Folklorico Peruano
Ritmos Del Tiempo to jeden z najbardziej renomowanych zespołów ludowych w Peru. Od sześciu lat popularyzuje na scenach całego świata peruwiański folklor, wzbogacając swoje występy o elementy teatru muzycznego. Program artystyczny grupy jest bardzo zróżnicowany. Podczas festiwalu zespół zaprezentuje tradycyjne peruwiańskie, tańce pochodzące z rejonów wybrzeża Pacyfiku, gór andyjskich oraz Amazonii. Nie zabraknie również pokazów z wykorzystaniem typowych dla Peru instrumentów perkusyjnych.
Menedżer grupy i choreograf: Gabriel de la Torre del Carpio

PORTUGALIA, Faro – Grupo Folklorico de Faro
Zespół został założony na początku 1930 roku i jest najstarszą grupą założoną w regionie Algarve oraz jedną z najstarszych w całej Portugalii. „Grupo Folclórico de Faro” było inspiracją do powstania wielu nowych zespołów ludowych w całym Algarve i może być uznawane za pioniera w swojej dziedzinie. Organizuje on również swój własny festiwal w Faro znany jako „FOLKFARO” – największy festiwal ludowy w południowej Portugalii. Jako ambasador regionu i kraju zespół prezentował swoje tańce w ponad 20 krajach, m.in. we Francji, Kanadzie, USA, Brazylii, Czechach oraz Rosji. Zespół jest członkiem Portugalskiej Federacji Folkloru i został nagrodzony w 2002 roku Złotym Medalem Miasta Faro.
Menedżer grupy: Helena Franco, Amabelio Pereira
Choreograf: Amabelio Pereira

SERBIA, Belgrad – OKUD „Sveti Sava”
Zespół został założóny w 2002 roku. Posiada 170 aktywnych członków, podzielonych na 4 grupy: folklorystyczna, aktorska, bębniarska i artystyczna. Najważniejsze ich koncerty odbyły się w Grecji, Bułgarii, Portugalii, Francji, Czarnogórze, Czechach oraz Niemczech. Wszędzie byli docenieni i wygrali wiele cennych nagród. Na naszym festiwalu zespół zaprezentuje folklor Sumadii, Pirot, Leskovac oraz Crnorecje.
Menedżer grupy: Dragan Todorcević
Dyrektor: Marko Kamdżijas
Choreograf: Nikola Kamdżijas

SŁOWACJA, Koszyce – Zespół Folklorystyczny Želiezko
Zespół powstał w 2009 roku jako najmłodszy zespół folklorystyczny w Koszycach. Był pierwszym młodzieżowym zespołem w tym mieście. W jego szeregach tańczą uczniowie Prywatnej Szkoły Podstawowej Vlada Urbana. W 2017 roku obchodził swoje 8 urodziny i choć nie ma długiej historii, wielokrotnie koncertował na Słowacji, Cyprze, Białorusi, Węgrzech i Bułgarii. W swoim programie mają tańce ludowe z regionów Abov, Zemplín, Šariš, Spiš oraz tańce cygańskie.

USA, Provo- Brigham Young University- American Folk Dance Ensemble
Grupa składa się z 35 studentów, 27 tancerzy i 7 muzyków. Tworzą oni jedną z najbardziej unikalnych grup artystycznych w USA. Ich amerykański styl muzyczny sięga od amerykańskiej Nowej Anglii i folku z Apallachów po bluegrass, cajun, blues i country. Grupa uczestniczyła w 32 festiwalach w 31 państwach od 1964 roku: m.in. w Kanadzie, Chorwacji, Hiszpanii, Izraelu, Francji oraz Anglii.
Menedżer grupy: Shane Wright
Choreograf: Jeanette Geslison

UKRAINA, Łuck – Zespół Tańca Ludowego WOŁYNIANKA

Amatorski Zespół Tańca Ludowego „Wołynianka”, działający przy Łuckim Domu Kultury powstał w 1959 roku. W 1960 roku Zespół został wyróżniony tytułem „amatorski Folk”. Na jego repertuar składają się tańce i pieśni ludowe regionu wołyńskiego i poleskiego. Tańce wołyńskie odnoszą szczególny sukces we współpracy z publicznością. Występom grupy towarzyszy kapela ludowa. Zespół „Wołynianka” posiada na swoim koncie wiele nagród. Na przestrzeni lat reprezentował ukraińską kulturę ludową na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych min. w Polsce, na Węgrzech, w Niemczech, Grecji, Tunezji, Francji, Anglii, Rosji, Chinach, Belgii i na Malcie.

Kierownik zespołu: Oleh Kozachuk
Kierownik kapeli: Vitaliy Okhmaniuk
(notki o zespołach pochodzą ze strony zamojszczyzna.com.pl)

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Mirosława Chmiela

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *