Pieniądze dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy z Zamościa i powiatu zamojskiego dostaną, z Europejskiego Funduszu Społecznego, dofinansowanie do wynagrodzeń w wysokości 19 700 000 zł- taką wiadomość podczas wizyty w Zamościu przekazał Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa.

– Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego przesunął 118 mln zł dla przedsiębiorców na dopłaty do pensji. Każde miejsce pracy w regionie lubelskim jest dla nas bardzo ważne, stąd taka decyzja. Jesteśmy trzecim województwem w Polsce (więcej środków wygospodarowały jedynie województwa Dolnośląskie i Śląskie) jeśli chodzi o wysokość tej kwoty – mówił wicemarszałek Mulawa.

Środki przeznaczone na ratowanie i utrzymanie miejsc pracy, trafią do Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu, który jest jednym z liderów w województwie lubelskim jeśli chodzi o szybkość realizowania wniosków złożonych przez przedsiębiorców.  

– Mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, dobrą- ponieważ nie mamy masowych zwolnień. Jeszcze do niedawna mieliśmy w Zamościu zarejestrowanych mniej bezrobotnych niż rok temu. Jest to przykład na to, że interwencją publiczną można dobrze działać na rynku pracy, i to należy podkreślić. Ekonomiści również mówią, że Polska jest przykładem na to, jak w tej nienormalnej na wolnym rynku, na rynkach światowych sytuacji, utrzymywać miejsca pracy- mówił prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Starosta Zamojski Stanisław Grześko podziękował dyrekcji i pracownikom Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu za sprawną obsługę interesantów i zachęcał przedsiębiorców do korzystania z oferowanego wsparcia.

 – Wpłynęło do nas ponad 5, 5 tysięcy wniosków o mikropożyczki, które są zrealizowane prawie w 100 procentach, wypłaciliśmy 27 mln zł. Przyjęliśmy ponad  500 wniosków o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników- to ponad 4 mln zł, ratowanie jednoosobowych działalności gospodarczych- wpłynęło ponad 900 wniosków, wypłaciliśmy ponad 1 mln 800 tys. złotych- informuje dyrektor PUP w Zamościu Marian Hawrylak.

WUP Lublin informuje:

W powiatowych urzędach pracy przedsiębiorcy mogą uzyskać dwa rodzaje wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej:

– mikropożyczki – 5 tys. dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców – w Lubelskim Powiatowe Urzędy Pracy wypłaciły 64,7 tys.  mikropożyczek na łączną kwotę 323,1 mln,

– dofinansowania do wynagrodzeń z Europejskiego Funduszu Społecznego- PUPy na terenie województwa lubelskiego podpisały umowy na objęcie wsparciem ponad 160 tys. osób.

Kto może skorzystać:

– mikroprzedsiębiorcy oraz właściciele małych i średnich firm,

– przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników,

– organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia, kościelne osoby prawne, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne i spółki non-profit

Warunkiem otrzymania dofinansowania jest spadek obrotów o minimum 30% – spowodowany epidemią COVID-19.

Wysokość dofinansowania zależy od stopnia spadku obrotów firmy oraz liczby pracowników objętych dofinansowaniem, można uzyskać od 1300 do 2340 zł plus składki miesięcznie na pracownika. Gdy spadek obrotów z dowolnych dwóch miesięcy w 2020 roku, w stosunku do tego samego okresu z poprzedniego roku, wyniesie:

•     co najmniej 30% – można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie na każdego pracownika wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne;

•     co najmniej 50% – można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie na każdego pracownika wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne;

•     co najmniej 80% – można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie na każdego pracownika wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne.

Ze wsparcia można korzystać przez 3 miesiące.

Otrzymana pomoc jest bezzwrotna.

Wnioski o dofinansowanie przyjmują powiatowe urzędy pracy (PUP) poprzez platformę praca.gov.pl.

Województwo Lubelskie przeznaczyło na ten cel 118 mln w ramach RPO, co daje nam 3 miejsce w Polsce (więcej środków wygospodarowały jedynie województwa Dolnośląskie i Śląskie), np. Marszałek województwa Mazowieckiego przeznaczył  29 mln, a Pomorskiego 34 mln. W sumie jest ponad 207 mln z EFS (RPO i POWER) dla Lubelskiego na dofinansowanie do wynagrodzeń.

Wojewódzki Urząd Pracy zorganizował  mobilny punkt informacyjny. Specjalnie oznakowany bus odwiedzi wszystkie powiaty województwa lubelskiego, żeby dotrzeć z informacją  o  formach wsparcia dla przedsiębiorców realizowanych w Powiatowych Urzędach Pracy. Pierwszy przystanek był w Zamościu. Informacje na temat trasy busa będą dostępne na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. (UM)

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *