“Akademia Zamojska dla rodziny”. Wykład pt. “Sumienie rodzinne w nauczaniu bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego”

W środę, 15 grudnia, odbył się drugi z cyklu otwartych wykładów “Akademia Zamojska dla rodziny”. Wykład pt. “Sumienie rodzinne w nauczaniu bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego” wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk.

Prof. Grzegorz Kucharczyk to polski historyk, specjalizujący się w historii myśli politycznej XIX i XX wieku oraz historii Niemiec. Jest profesorem Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN, pracownikiem Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu oraz Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Publikował m.in. w “Christian Order”, “Salisbury Review”, “Christianitas”, “Cywilizacji”, “Pro Fide, Rege et Lege”, “Arcanach”, w “Naszym Dzienniku” oraz w miesięczniku “Wpis”. Regularnie pisze do czasopisma “Miłujcie się!”, którego jest członkiem redakcji. W 2021 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wykład prof. dr. hab. Grzegorza Kucharczyka pt. “Sumienie rodzinne w nauczaniu bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego” odbył się w Kościele Rektoralnym pw. św. Katarzyny w Zamościu o godz. 18. Przed wykładem, o godz. 17 została odprawiona msza św.

Cykl wykładów “Akademia Zamojska dla rodziny” jest wspólnym przedsięwzięciem Akademii Zamojskiej i Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

W pierwszych latach prymasowskiego posługiwania Prymas wyraził swój sprzeciw wobec uzurpacji państwa komunistycznego wobec rodziny. Nie może władza państwowa pozbawić prawa wyboru szkoły dla swych dzieci, nie może układać takich programów nauczania, które byłyby przeciwko sumieniu chrześcijańskiemu, które godziłyby w prawdy wiary świętej. Nie może pozbawiać dzieci nauczania religijnego w szkole. Kardynał mówił o trzech rzeczywistościach historycznych – Kościół, rodzina i naród…Prymas mówił, wołamy o świętość rodziny – tylko święta rodzina zdoła osłonić iskrę Bożą w duszach dziecięcych a ta iskra Boża tylu ma wrogów. ……

Cały wykład

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *