Wystawa plakatu w Liceum Plastycznym

Do pierwszych dni grudnia 2016 w Galerii „Patio” Liceum Plastycznego można oglądać wystawę plakatów powstałych w pracowni projektowania graficznego. Okazją do tworzenia tych realizacji jest setna rocznica ochrony własności intelektualnej i ogłoszony w związku z nią ogólnopolski konkurs na plakat. Profesor Michał Mazurkiewicz, pod okiem którego powstawały te konkursowe projekty mówi, że „plakat nie jest dyscypliną łatwą”. Temat jakim jest setna rocznica powstania Urzędu Patentowego (przypadająca w 2018 roku) także do prostych nie należy.

Uczniowie posługują się różnymi środkami wyrazu, choć taka różnorodność może widzowi wydawać się tylko pozorną, bo zaskakuje… minimalizmem – dokładnie skrótem myślowym zredukowanym do najprostszych form i kolorów. Dominuje czerwień i biel, bo w takich barwach jest też logo Urzędu. Patentowego. Forma proponowana przez uczniów to „celowe unikanie banalności i dosłowności” – mówi Mazurkiewicz, a wystawa pokazuje, że pomysły przyszłych twórców są naprawdę ciekawe. Dawid z klasy III – autor projektu z Kostką Rubika mówi na przykład, że wybrał ten właśnie element bo – według niego – najtrafniej symbolizuje „złożoność myśli”. Specjalnie użył też czerwieni i bieli.

Projektowanie graficzne jest jedną z najmłodszych specjalizacji nauczanych w zamojskim Liceum Plastycznym. Młdzież uczy się kreatywności, rozwija wyobraźnię, a zdobywając wiedzę z zakresu obsługi graficznych programów komputerowych nabywa także niezbędnych umiejętności. Młodzi ludzie przygotowują się do pracy na rynku reklamy i uczą się takiego przekazu informacyjnego – formułowania plastycznej wypowiedzi – aby wykorzystując wizerunek graficzny nakłonić odbiorcę do skorzystania z proponowanej oferty. Stosują środki od najprostszych – najmniejszych form graficznych, różnorodnych znaków, poprzez plakat czy opakowanie – do ruchomych struktur wizualnych nie zapominając, że do osiągnięcia celu niezbędna jest również wartość estetyczna, świadcząca nie tylko o profesjonalizmie, ale także o dużej wrażliwości młodych twórców. (Izabela Winiewicz-Cybulska)

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *