75 Rocznica Wysiedleń na Zamojszczyźnie – uroczysta Sesja Rady Miasta
W 75 Rocznicę Wysiedleń na Zamojszczyźnie 27 listopada 2017 r. o godz.13.00 odbyła się w sali Consulatus uroczysta Sesja Rady Miasta Zamość upamiętniającą tamte tragiczne wydarzenia.
Uroczystą Sesja Rady Miasta rozpoczął Przewodniczący RM Jan Wojciech Matwiejczuk zapraszając wszystkich do wspólnego odśpiewania hymnu państwowego a następnie witając wszystkich niezależnie od stopnia godności i stanowisk zebranych na Sesji. Pani Dorota Gałaszewska-Chilczuk odczytała posłanie Jana Józefa Kasprzyka Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych……Piękna Ziemia Zamojska w latach II wojny światowej stała się niemym świadkiem ludzkich dramatów i nie zawinionych cierpień.Ich bohaterami byli mieszkańcy Zamijszczyzny, którym niemieccy oprawcy odmówili prawo do własnego domu. 75 lat temu w nocy z 27/28 listopada 1942 r. Niemcy rozpoczęli na Zamojszczyźnie zakrojoną na szeroką skalę Akcję Wysiedleńczą realizując swój zbrodniczy plan wyrugowania tych obszarów z wszelkich przejawów polskości.….oraz nadanie odznaczenia Pro Patria dla Prezesa Zarządu Okręgu Zamość Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Juliana Grudnia za zaangażowanie w kultywowaniu pamięci o tych tragicznych wydarzeniach.
Pani Agnieszka Jaczyńska z IPN odczytała referat Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna. „pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie” podsumowując powiedziała….niezwykle istotnym na temat charakteru zbrodni niemieckich dokonanych w okresie wysiedleń na Zamojszczyźnie jest fakt zaplanowania i opracowania całej operacji we wszystkich obszarach jej prowadzenia. Nie były to więc działania przypadkowe czy też odpowiedź na szczególne zagrożenie pozycji okupanta niemieckiego na tym terenie, ponieważ takowych wówczas nie istniało. Zwraca uwagę fakt, że wydarzenia te charakteryzują się jednoczesnym zastosowaniem wszystkich znanym nam form terroru okupanta niemieckiego. Himmler z całą determinacją uruchomił wysiedlania Zamojszczyzny jeszcze w trakcie wojny z ZSSR traktując je jako wstęp do realizacji Generalnego Planu Wschodniego oraz stworzenia na Zamojszczyźnie baz do jej pełnej realizacji. Najmniej rozpoznanym zagadnieniem zbrodni na Zamojszczyźnie jest problem Dzieci Zamojszczyzny.
Andrzej Dera – Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP odczytał przesłanie od Prezydenta RP Andrzeja Dudy …. wysiedlenia oraz eksterminacja Zamojszczyzny to jedna z największych zbrodni niemieckich dokonanych na Polakach podczas okupacji naszego kraju w okresie II wojny światowej. W 75 rocznicę tych wydarzeń oddajemy hołd wszystkim ofiarom okrutnych akcji wysiedleńczych. Zawsze będziemy pamiętać o męczeństwie którego doznali, ponieważ byli Polakami i stanowili przeszkodę na drodze do urzeczywistnienia nazistowskiej ideologii. Tragedia Zamojszczyzny rozpoczęła się 27 listopada 1942 r. W wyniku brutalnych działań hitlerowców wypędzonych zostało ze swoich domów ponad 100 tyś. mieszkańców polskich wsi. Ich miejsce zajmowali niemieccy osadnicy,.Dzieci wydzierane rodzicom stały się straszliwym symbolem cierpień Zamojszczyzny.30 tyś. polskich dzieci, które wysłano do obozów zagłady a w najlepszym razie do fabryk Rzeszy lub przymusowo zgermanizowano w niemieckich rodzinach ciągle oskarża w trybunale historii. Musimy uczynić wszystko aby nigdy totalitaryzm , pogarda dla drugiego człowieka i nienawiść nie mogły się odrodzić doprowadzić do podobnych tragedii…
Na zakończenie uroczystej Sesji RM Zamość poświęconej 75 Rocznicy Wysiedleń na Zamojszczyźnie wystąpili muzycy Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Anna Piwko – skrzypce, Magdalena Magoń – 2 skrzypce, Tomasz Nadolski – altówka, Katarzyna Wach – wiolonczela.