72. rocznica wysiedleń na Zamojszczyźnie – 27.11.2014 r.

27 października na terenie Zamościa miały miejsce uroczyste obchody 72. rocznicy wysiedleń na Zamojszczyźnie. Jednocześnie była to 14. rocznica nadania Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 imienia “Dzieci Zamojszczyzny”.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, po której odbyło się spotkanie pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu.  Wśród uczestników znajdowali się między innymi kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, uczniowie zamojskich szkół oraz pracownicy służb mundurowych. Kolejnym punktem programu była część artystyczna przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4.

27 listopada 1942 r. to data, od której rozpoczął się długi proces wysiedleń na Zamojszczyźnie. Tej nocy Niemcy wywieźli mieszkańców Skierbieszowa.  Akcja wysiedlenia trwała do sierpnia 1943 r. W tym czasie wywieziono z Zamojszczyzny ok.110 tysięcy osób z terenów 297 wsi.  Osoby te trafiały najpierw do obozów przejściowych w Zamościu i Zwierzyńcu, skąd były wywożone do obozów koncentracyjnych lub na przymusowe roboty do Niemiec.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją tych ważnych dla Zamojszczyzny uroczystości.

Tekst: Monika Mikołajewicz
Fotografie: Mirosław Chmiel

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *