7 – 8 czerwca 2014 r. XX Jarmark Hetmański – Festiwal Produktu Lokalnego „Smaki Zamościa i Roztocza”

Dwudziesta już edycja – Jarmarku Hetmańskiego, który odbywal się w dn.7 – 8 czerwca przeszedł do historii. Jarmark odbywał się na na trzech zamojskich rynkach – Wielkim, Solnym i Wodnym. W programie odbył się m.in. Festiwal Produktu Lokalnego “Smaki Zamościa i Roztocza“, targi sztuki ludowej, targi kolekcjonerskie, pokaz bicia monet mennicy muzealnej, pokazy ginących zawodów, koncerty oraz konkurs na najsmaczniejszą potrawę kuchni regionalnej.
Zamysłem organizowania tej imprezy było nawiązanie do dawnych targów i jarmarków.
Od pięciu lat główną częścią Jarmarku Hetmańskiego jest Festiwal Produktu Lokalnego, gdzie różne firmy z branży gastronomicznej promują i sprzedają swoje produkty, zaś jego najważniejszym punktem jest konkurs potraw “Smaki Zamościa i Roztocza”, gdzie poszczególni restauratorzy, Koła Gospodyń Wiejskich, a nawet szkoły prezentują swoje potrawy.
Potrawy były oceniane przez specjalną komisję, a najlepsze otrzymały certyfikaty.

Najlepszą zupę przygotowała restauracja ,, Padwa ” to zupa z soczewicy z kulkami mięsa, najlepsze drugie danie przygotował kucharz z Zagrody Roztocze – zrazy po obszańsku, najlepsze ciasto gryczak kresowy przygotowali kucharze z restauracji Carskie Koszary zaś najlepszą nalewkę przygotowała Aleksandra Łopuszyńska z Zadnogi .

W programie Jarmarku Hetmańskiego sporo dobrej zabawy, pokazy, wystawy, konkursy i koncerty.Podczas Jarmarku odbywała się również promocja firm i instytucji, Mennica Muzealna – pokaz bicia monet, Dni Motoryzacji – organizator Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im T. Kościuszki w Zamościu, Teatr Ognia Utopia, Wesołe Miasteczko,
W koncercie przedpołudniowym wystąpiły zespoły i chóry:
Układy przestrzenno – ruchowe w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego w Zamościu /kl. I – VI/
Zespół Ludowy “Prząśniczki” z Ulowa
Kapela Brodów
Koncert chórów: “Arion” ze Świdnika i “Knieja” z Zamościa.
O godz. 18.00 Podsumowanie Konkursu Potraw “Smaki Zamościa i Roztocza”
O 18.30 wystąpiła Międzynarodowa Orkiestra Symfoniczna – uczniowie szkół muzycznych z Zamościa, Blois /Francja/ i Weimaru /Niemcy/ zaś o 20.15 wystąpił Big Band z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego w Zamościu. Final sobotniego dnia to o 21.00 Pokaz Teatru Ognia “Utopia”

[youtube Wc73IbfTLsE]

Zapraszamy na wspomnienia.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *