225 rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja – uroczystości na Rynku Wielkim w Zamościu

W 225 rocznice uchwalenia konstytucji 3 maja na Ryku Wielkim w Zamościu  odbyła się manifestacja patriotyczna z ceremoniałem  wojskowym, uroczyste podniesienie flagi państwowej . Przemówienie okolicznościowe do zebranych wygłosił prezydent Andrzej Wnuk mówiąc
…,,Mija właśnie 225 lat od czasu uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ta data, która stanowi jedno z najważniejszych świąt narodowych dla naszej demokracji. Przypomina nam nie tylko o latach świetności Rzeczpospolitej. Przypomina nam przede wszystkim o tym, jak trudno podjąć wysiłek obrony niepodległości i demokracji, zagrożonej przez obce siły, przez obce wojska.
Niepodległość i demokracja nie została nam dana raz na zawsze. Demokracji musimy bronić jak niepodległości – zawsze razem, zawsze przeciwko zewnętrznemu wrogowi. Nie wolno nam nawet na chwilę zapomnieć, że jeśli spoczniemy na laurach, damy jasny sygnał na zewnątrz, że Polska jest słaba. Że Polskę można wykorzystać…”

Odbył się apel pamięci, salwa honorowa i po raz pierwszy salut armatni w rocznicę uchwalenia Konstytucji wykonany przez Zamojską Grupę Rekonstrukcji Historycznej Jana Sobiepana Zamoyskiego oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada z udziałem żołnierzy służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich przed dowódcą 3 Batalionu Zmechanizowanego i prezydentem Miasta Andrzejem Wnukiem.

 

Prowadzenie uroczystości płk.Marek Kwiecień

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *