17 wrzesień 1939-2013 Niebo płacze. 74-rocznica agresji ZSRR na Polskę.
17.09.2013 r o godz.18.00 w Katedrze Zamojskiej odbyła się uroczysta msza św. rozpoczynająca 74 rocznicę agresji ZSRR na Polskę. O godz.19.00 w deszczowy wieczór na Rotundzie Zamojskiej odbyła się dalsza część ,manifestacja patriotyczna,ceremoniał wojskowy,okolicznościowe przemówienie wygłosił z-ca Prezydenta Miasta Zamościa Tomasz Kossowski,modlitwa,apel poległych i salwa honorowa a następnie złożenie wieńców i wiązanek kwiatów.
Agresja ZSRR na Polskę
Agresja ZSRR na Polskę, IV rozbiór Polski[1] – zbrojna napaść dokonana 17 września 1939 przez ZSRR (bez określonego w prawie międzynarodowym Wikiźródła wypowiedzenia wojny) na Polskę, będącą od 1 września 1939 w stanie wojny z III Rzeszą. Element działań wojennych kampanii wrześniowej – pierwszej kampanii II wojny światowej.
Na mocy Wikiźródła tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow z dnia 23 sierpnia 1939 roku, ZSRR zobowiązał się do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce w sytuacji, gdyby III Rzesza znalazła się w stanie wojny z Polską, co było eufemistycznym określeniem przewidywanego jeszcze przed wybuchem II wojny światowej najazdu Niemiec na Polskę[a]. 3 września 1939 roku Kliment Woroszyłow nakazał podwyższenie gotowości bojowej w okręgach, które miały wziąć udział w ataku oraz rozpoczęcie tajnej mobilizacji. Stalin zdecydował się na uderzenie, gdy wywiad doniósł o podjętej 12 września na brytyjsko-francuskiej konferencji w Abbeville decyzji o zaniechaniu podjęcia działań ofensywnych[2].
Sowiecka agresja rozpoczęła się bezzwłocznie po wejściu w życie w dniu 16 września, podpisanego dzień wcześniej w Moskwie, ostatecznego układu rozejmowego pomiędzy ZSRR a Japonią, kończącego nieformalną wojnę sowiecko-japońską na pograniczu Mandżukuo i Mongolii[3] – serię starć pomiędzy japońską Armią Kwantuńską a Armią Czerwoną rozpoczętych 15 maja 1939 roku, których kulminacyjnym momentem była rozpoczęta 20 sierpnia i zakończona 27 sierpnia zwycięstwem Armii Czerwonej bitwa nad Chałchin-Goł. Żelazną zasadą strategii Stalina było bowiem prowadzenie działań wojennych wyłącznie na jednym froncie.
Ambasador niemiecki w Moskwie Friedrich-Werner von der Schulenburg 16 września o godz. 18 przybył do siedziby Mołotowa, by domagać się, zgodnie z instrukcją Ribbentropa, natychmiastowego uderzenia na Polskę. Była to jego kolejna od wybuchu wojny interwencja w tej sprawie. (wikipedia)
Zapraszamy na te chwile
my ze znajomymi zrobiliśmy sobie taką własną rocznicę – w koszulkach z emblematami Polski Walczącej udaliśmy się na groby nieznanych żołnierzy na naszym lokalnym cmentarzu, a potem wieczorem oglądaliśmy film Kolumbowie ’20