135 lat Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu

4 listopada Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu obchodziła swój jubileusz 135 od jej założenia przez Karola Namysłowskiego. Z tej okazji w Zamojskim Domu Kultury o godz.19.00 odbył się koncert jubileuszowy.

Jak sam powiedział TADEUSZ WICHEREK dyrektor artystyczny Orkiestry na jubileuszowy koncert było bardzo trudno wybrać jakie utwory ma zagrać Orkiestra  ponieważ repertuar jest ogromny. Ale postanowił aby Orkiestra zagrała utwory wykonywane w latach 1981 – 2016.

4 listopada 1881 roku została założona orkiestra przez Karola Namysłowskiego. Początkowo składała się wyłącznie z włościan, wykształconych przez jej założyciela. Do roku 1939 była finansowana przez rodzinę Namysłowskich. Po II Wojnie Światowej mecenat nad Orkiestrą zaczęło przejmować Państwo.
Dzisiaj Orkiestrę tworzą zawodowi muzycy w większości absolwenci wyższych uczelni muzycznych. Zmienił się status zawodowy i społeczny członków orkiestry ale nie zmienił się jej symfoniczny charakter.
Obecnie Orkiestra działa jako samorządowa instytucja kultury wpisana do rejestru instytucji kultury miasta Zamość.
Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Orkiestry jest TADEUSZ WICHEREK.
Dotychczasowe osiągnięcia tej najstarszej w Polsce orkiestry symfonicznej (o 20 lat starszej od Filharmonii Narodowej), nakreśliły imponujący wizerunek tej instytucji, budujący kulturę muzyczną, regionu i kraju.

Na wniosek dyr.Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pan Piotr Glinski przyznał odznaki honorowe za Zasłużony dla Kultury Polskiej pracownikom Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Odznaki otrzymali; Zofia Monastyrska, Elżbieta Kozyra, Maria Kurzępa, Stanisław Marcyniuk i Dariusz Słota.

Z okazji jubileuszu nagrody finansowe wręczone przez Prezydenta Miasta Andrzeja Wnuka otrzymali muzycy Orkiestry: Piotr Trojanowski i Krzysztof Stopa

Na zakończenie koncertu przedstawiciele instytucji złożyli życzenia z okazji jubileuszu 135 lecia życząc min. nowej siedziby dla Orkiestry.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *