12. edycja Zamojskiego Festiwalu Książki 

W Zamościu na Rynku Wodnym dzisiaj (21 czerwca) rozpoczęła się 12. edycja Zamojskiego Festiwalu Książki

„Książka – odkryj więcej!”

W pierwszym dniu Festiwalu gościem specjalnym była: Ałbena Grabowska – powieściopisarka, autorka zekranizowanej sagi „Stulecie Winnych”

Serial na motywach bestsellerowej, trzytomowej sagi Ałbeny Grabowskiej o tym samym tytule. Pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieść o wielopokoleniowej rodzinie Winnych z podwarszawskiego Brwinowa.
Saga rodu Winnych stanowi wnikliwy portret polskiego społeczeństwa, zmieniającego się wraz z rozwojem polskiej państwowości. Kolejne pokolenia rodzą się, żyją i przemijają, na tle wydarzeń historycznych XX wieku. W serialu pojawiają się zarówno postaci fikcyjne, jak i prawdziwe, znane z naszej historii, kultury i sztuki. Wątkiem przewodnim są losy bliźniaczek, Ani i Mani Winnych, które rodzą się na początku I wojny światowej.

Najtrudniej było tak między rokiem 2014 – 2017 – mówi Ałbena Grabowska,  bo wtedy wydałam już ,, Stulecie winnych” był  to bardzo duży sukces ,także komercyjne i już zaczęło się oczekiwanie czytelników na następną część na następną powieść i ja też bardzo chciałam dać z siebie wszystko. W związku z tym dobę rozciągałam do niemożliwości, ale też bardzo dużo mi taka zajętość pomogło w tej sytuacji takiej bardzo trudnej życiowej, kiedy moje dziecko praktycznie cofało się w rozwoju i nie wiadomo było czy uda się przywrócić go do takiego stanu w jakim powinien być żeby mógł czerpać radość z życia, a więc było bardzo bardzo trudno ale jak widać należało to przedszymać.

Kartę Honorowego Czytelnika otrzymały Katarzyna Pleskaczyńska , dyrektor MDK im. K. Makuszyńskiego w Zamościu i Agnieszka Chroń nauczyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu.

Złotą Obwolutę dla osób i instytucji współpracujących z Książnicą Zamojską  przyznano Joannie Antos, nauczycielce grupy zerowej w Przedszkolu Miejskim nr 8 im. Jana Brzechwy w Zamościu.

Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Zamościu, nagrodę odebrała Barbara Grądkowska, dyrektor Ośrodka, Jakubowi Żygawskiemu, dyrektorowi Archiwum Państwowego w Zamościu – nagrodę odebrała Ewelina Nawrocka.  Marii Mołdoch, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu i społeczności szkolnej.

Nagrody dla najaktywniejszych czytelników w roku 2021 odebrali: Elżbieta Osoba zgłoszona przez Filię nr 6, Bronisław Orzeł czytelnik Filii nr 5, Irena Pitura zgłoszona przez Wypożyczalnię Główną Książnicy Zamojskiej, Jadwiga Wolańczyk czytelniczka Filii nr 2 oraz Czytająca Rodzina Państwo Greszta Małgorzata, Piotr z synami Pawłem, Kacprem i Karolem oraz córką Zuzią stale odwiedzający Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży  przy Kamiennej 20.

Galę uświetnił koncert Jana Ciesielskiego.

W ramach Festiwalu zaplanowano spotkania z autorami książek, warsztaty, czytanie performatywne powieści Stefana Dardy, panel dyskusyjny o wydawnictwach regionalnych, przedstawienie oraz prezentację muzyczno-taneczną dla dzieci.

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *