104. rocznica Narodowego Święta Niepodległości w Zamościu – manifestacja patriotyczna

Tradycyjnie już po mszy św. na Rynku Wielkim w Zamościu odbyły się główne uroczystości dzisiejszego święta czyli manifestacja patriotyczna

Uroczystości przed zamojskim ratuszem rozpoczęły się ceremoniałem wojskowym, podczas którego złożono meldunek dowódcy garnizonu Zamość, podniesiono flagę państwową na maszt, odśpiewano hymn oraz nadano mianowania na stopnie wojskowe.

Przemówienie wygłosił również Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. Usłyszeliśmy m.in.

„Często kiedy czytamy książki historyczne i świadectwa tamtych czasów przewija się jeden nurt – nurt radości. To święto jest radosne. To święto dało nam wolność i niepodległość w tym dwudziestoleciu międzywojennym. Ale też czasem słyszymy stwierdzenie które przewija się przez usta co niektórych polityków – pyrrusowe zwycięstwo. Pyrrusowe zwycięstwo to takie gdzie gdzie zwycięzca czuje się pokonany. Trzeba pamiętać, że 104 lata temu Polska też nie była w idealnej sytuacji. Nasi rodacy walczyli w armiach trzech zaborców. Zginęło ich prawie pół miliona. Mieliśmy skomplikowana sytuacje gospodarczą, polityczną, geopolityczną. Za chwileczkę musieliśmy walczyć z sowiecką Rosją. Ale nigdy, przenigdy nie możemy powiedzieć że to było pyrrusowe zwycięstwo. To było wielkie zwycięstwo. I to że udało nam się wtedy, w tych niesprzyjających warunkach zbudować własną tożsamość, zbudować Polskę to jest wielka zasługa naszych przodków. Dziś ciesząc się z tego faktu pochylmy głowy i oddajmy im cześć.”

Po przemówieniu prezydenta odbył się apel pamięci i salwa honorowa.

Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki przy płycie upamiętniającej wizytę w Zamościu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Całość dopełniła V parada motocyklowa z udziałem około 200 motocykli.

Zapraszamy do obejrzenia naszych wideo relacji oraz fotorelacji

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *