Zakup mieszkania w Kazimierzu Dolnym. Jak wybrać najlepsze?
W Kazimierzu Dolnym mieszka zaledwie 2500 osób, jednak miasto jest bardzo popularne wśród turystów. To jedno z najstarszych, tak dobrze zachowanych miejscowości w kraju, które ma ogromne tradycje kupieckie. Jednak nie tylko przyjezdni korzystają z jego walorów. Jak żyje się w Kazimierzu Dolnym?
Kazimierz Dolny – ile kosztują nowe mieszkania i co warto o nim wiedzieć?
Główną atrakcją Kazimierza Dolnego jest Rynek. Mieszczą się na nim średniowieczne budowle takie, jak Kościół św. Jana Chrzciciela, chrzcielnica Gucciego, ruiny zamku obronnego, spichlerze czy synagoga. Miasto zachowało swój kształt, pomimo rozbudowanych działań w czasie II wojny światowej, dzięki działaniom renowacyjnym po zakończeniu walk i światowego konfliktu. Na początku okoliczna architektura była wykorzystywana jako sanatorium dla rannych wojskowych. Później na terenie Kazimierza Dolnego powstało getto żydowskie. W 1994 roku cały Kazimierz Dolny uznano za pomnik historii.
Jednak nie tylko historia i zabytki są walorami Kazimierza Dolnego. Miejsce to pełne jest terenów zielonych i słonecznego światła. Powstały w latach 70-tych ubiegłego wieku Kazimierski Park Krajobrazowy to prawie 150 kilometrów kwadratowych jezior, pól, łąk i lasów. Szczególnie ceniony jest widok na cały krajobraz z Góry Trzech Krzyży, czyli największego wzniesienia w okolicy.
W takim razie, ile kosztują nowe mieszkania w Kazimierzu Dolnym, jeżeli ma on tyle walorów? Choć miejscowość jest niewielka, to liczne walory sprawiają, że koszt mieszkania wynosi około 11 000 złotych za metr kwadratowy. Ceny zaczynają się natomiast od około 9 500 złotych za metr kwadratowy. Średnia powierzchnia takiego apartamentu to 50 metrów kwadratowych, a więc za lokum w Kazimierzu Dolnym trzeba zapłacić średnio powyżej 500 000 złotych.
Planowane inwestycje mieszkalne i nie tylko
Deweloperzy w Kazimierzu Dolnym stawiają głównie na apartamenty, wykorzystują do tego już dostępną architekturę. To z tego względu na budynek mieszkalny przerobiono jeden z zabytkowych spichlerzy. Władze Kazimierza Dolnego, aby zadbać o nowych mieszkańców szykują kilka inwestycji. Wyremontowany ma zostać posterunek policji oraz Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy UMCS. Samorządowcy zapowiadają powstanie nowej szkoły, czyli Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym. Aby miasto dalej zarabiało na turystach, zmodernizowane zostanie Centrum Informacji Turystycznej. Kazimierz Dolny czeka też na plany zagospodarowania starego kamieniołomu. Mieszkanie w Kazimierzu Dolnym można kupić zarówno ze względów mieszkalnych, jak i turystycznych (pod wynajem). Taka inwestycja może świetnie prosperować, nawet przez cały rok.