Wiosenna alergia? Nie daj się! 3 sprytne sposoby na katar sienny
Katar sienny określany jest jako stan zapalny błony śluzowej nosa. Rozwija się podczas przebiegu alergii. Wówczas błona śluzowa, która jest podrażniona katarem dodatkowo zwiększa wydzielanie śluzu, co z kolei prowadzi do wystąpienia kataru siennego. Daje one objawy zbliżone do kataru, jaki towarzyszy przeziębieniom, jednak może być znacznie bardziej uciążliwy.
Czym jest katar sienny?
Katar sienny nazywany jest katarem alergicznym. Pojawia się podczas stanu zapalnego błony śluzowej, która podrażniona jest pyłkami roślin, kurzem, sierścią zwierzęcą lub zarodnikami grzybów. Alergia może być zarówno sezonowa jak i całoroczna. Za przyczyny kataru siennego uznaje się reakcje alergiczne zachodzące w organizmie. Osoby podatne genetycznie są bardziej narażone na sekwencje zdarzeń, które wywołać mogą objawy alergii. Patomechanizm polega na wnikaniu do błony śluzowej nosa alergenu w trakcie oddychania. Następnie dochodzi do pobudzenia komórek tucznych, co łączy się z aktywacją immunoglobulin klasy E. Efektem jest wzrost stężenia histaminy, co prowadzi do rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych, zwiększając przepływ krwi oraz wydzielanie śluzu.
Leki bez recepty – leczenie kataru siennego
Dostępne środki na alergię na Wapteka.pl wyróżniają się dużą skutecznością działania. Najczęściej wśród leków dostępnych bez recepty na katar sienny wyróżnia się leki przeciwhistaminowe. Mają one hamować działanie histaminy, aby dzięki temu nie dochodziło do nasilenia się stanu zapalnego. Są to tak zwane leki przeciwhistaminowe, które mają przedłużone działanie. Dostępne są również preparaty, działające krótko i szybko. Mogą jednak zaburzać refleks oraz koncentrację. Dobrze sprawdzają się także tabletki na katar sienny, przyjmowane wieczorem przed snem. Natomiast w przypadku osób mających problemy z przełykaniem dobrze sprawdzają się tabletki do ssania lub pod język.
Inhalacje i napary na katar sienny
Wśród naturalnych metod zwalczania kataru siennego znajduje się aromaterapia, wykorzystująca olejki eteryczne do inhalacji oraz oczyszczania i nawilżania śluzówki nosa. Podczas wykonywania inhalacji domowej należy przygotować dużą miskę, suszone zioła, ręcznik, a także przynajmniej 3 litry wrzątku. Do miski wlewa się wrzątek i wrzuca torebki herbaty rumiankowej lub innych ziół. Po około 3 minutach należy pochylić się nad naparem, nagrywając głowę ręcznikiem. Opcjonalnie zamiast ziół można wykorzystać kilka kropli olejku eterycznego. Warto wykonywać inhalacje każdego dnia. Działa ono oczyszczająco. Zalecane jest również picie ziół, takich jak mięta, rumianek, które działają odkażająco oraz łagodząco. Dobrze sprawdzają się także kwiaty czarnego bzu oraz lipy. Można przygotowywać z nich napary, które warto spożywać wieczorem. Zawierają one również duże dawki witaminy C, co korzystnie wpływa na organizm. Aromatyczne napoje i napary mogą również pozytywnie oddziaływać na samopoczucie.
Płukanie zatok na katar sienny
Kolejną domową metodą leczenia kataru siennego jest tak zwane płukanie zatok. W tym celu warto skorzystać ze specjalnych zestawów dostępnych w aptekach bez recepty. Jest to butelka z aplikatorem, a także liofilizat. Przygotowanym roztworem najczęściej należy płukać zatoki 3 razy dziennie. W ten sposób oczyszcza się jamę nosową, a jednocześnie nawilża śluzówkę. Dzięki czemu można pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń z dróg oddechowych. Więcej cennych informacji na temat kataru siennego przeczytaj na blogu Wapteka.pl.
Lżej mi się oddycha z inhalacjami i przy ograniczeniu wyjść z domu. Tu mam irobota i oczyszczacz powietrza przechwytujące pyłki, więc mam ograniczony kontakt z alergenami.