Zrób wiosenne porządki w ogrodzie i odpręż się na tarasie

Chcesz wygodnie wypoczywać w swoim ogrodzie latem, ale wiesz, że musisz go do tego odpowiednio przygotować? Wiesz, że musisz włożyć sporo wysiłku i pracy, aby efekty spełniły Twoje oczekiwania? Nie wiesz, od czego zacząć? Poznaj kilka porad, które pomogą Ci odświeżyć otoczenie swojego domu i sprawić, by wyglądało pięknie.

Zadbany trawnik

Pierwszym zadaniem, którego powinieneś podjąć się, by przygotować ogród, jest oczyszczenie go z resztek liści i gałęzi, które odkrył śnieg. Z pewnością pojawią się wśród nich także inne śmieci. Dlatego zgrabienie wszystkiego jest początkowym etapem ogrodowych porządków. Uprzątnięte materiały, które nadają się na kompost, możesz wrzucić do kompostownika i wykorzystać w późniejszych etapach do nawożenia klombów i rabatów.

Gdy już sprzątniesz wszystkie ubiegłoroczne pozostałości, jakie nie rozpadły się zimą, to możesz zabrać się za prace nad trawnikiem. W pierwszej kolejności usuń z jej powierzchni mech, filc i chwasty. Innymi słowy, wszystko, co może ograniczać jej wzrost i wywoływać choroby czy grzyby, których przecież nie chcesz. W tych działaniach może Ci pomóc wertykulator. To proste urządzenie, które przypomina nieco kosiarkę, nie wymaga od Ciebie wielu umiejętności, a bardzo się przydaje. Wyposażone jest w ostrze, które nacina wierzchnią warstwę ziemi (darń) w celu pozbycia się wielu szkodliwych dla trawy czynników, takich jak pozostałości martwych roślin, chwasty czy mech.

Kolejnym etapem jest napowietrzenie gleby, w czym pomoże Ci aerator. Możesz robić to także ręcznie widłami lub chodząc w butach z kolcami o długości ok 6-8 cm, ale te metody są dużo bardziej pracochłonne, dlatego lepiej jest używać do tego bardziej złożonego narzędzia. Co warto zaznaczyć, niektóre wertykulatory wyposażone są w opcje aeracji. Dzięki napowietrzaniu gleby, Twój trawnik będzie przyjmował więcej mikroelementów a źdźbła trawy będą mocniejsze.

W końcowym etapie przywracania trawnikowi pięknego wyglądu uzupełnij ubytki, dosiewając dobraną mieszankę trawy i zasil glebę nawozami. A gdy trawnik będzie gotowy, przejdź do przeglądu architektury ogrodu.

Przegląd architektury ogrodowej

Na pewno w Twoim ogrodzie znajduje się sporo stałych elementów, na które działają różne czynniki zewnętrzne. Chociaż wybierasz mrozoodporne i wodoodporne materiały do ich budowy, to wiele z nich i tak jest narażona na zniszczenia i ubytki spowodowane opadami atmosferycznymi i działaniem temperatur panujących na dworze. Dlatego sprawdź ich stan.

Może się okazać konieczne naprawienie elementów konstrukcyjnych tarasu, ich ponowna impregnacja czy wymiana wkrętów i innych elementów łączących. Ma to szczególne znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa wszystkich użytkowników tarasu.

Nie tylko taras weź pod uwagę. Przejrzyj stan chodników i ścieżek, płotków, ławek, oświetlenia i ogrodzenia. Być może także one wymagają drobnych napraw lub konserwacji. Na przykład, pomimo najlepszych cech, lakier, który pokrywa przęsła ogrodzeniowe, często potrafi wyblaknąć lub odprysnąć i konieczne może być jego odświeżenie.

Urządź taras

Gdy zadbałeś już o przestrzeń wokół, możesz wreszcie zadbać o miejsce do wypoczynku. Taras jest do tego idealny. Ustaw wygodne meble. Jeśli dopiero planujesz ich zakup, to zwróć uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Najlepiej sprawdzają się do tego meble z rattanu lub technorattanu. Oba materiały są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych, a przy tym lekkie i łatwo je przenieść czy schować.

Dobrze sprawdzają się także stoły ze szklanym blatem, które łatwo jest wyczyścić. A jeśli kochasz drewno i wolisz meble drewniane, to najlepiej sprawdzą się sofy, stoły i krzesła z teaku lub akacji. Te gatunki drewna zawierają w sobie naturalne olejki, które doskonale impregnują jego struktury i sprawiają, że są bardzo trwałe.

Gdy ustawisz już meble, możesz zdać sobie sprawę, że dobrze byłoby osłonić go przed Słońcem. Na pewno chciałbyś posiedzieć w ciepły dzień ze szklanką gaszącego pragnienie napoju, ale wolałbyś to robić w cieniu, by uniknąć przegrzania. Do tego najlepiej sprawdzi się roleta rzymska montowana na ścianach pergoli. Jeśli zamówisz ją z odpornego na słońce i wilgoć materiału, posłuży Ci długie lata. Oprócz niej zadbaj też o żagiel lub markizę, które uchronią Cię przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych z góry. Na tak zacienionym tarasie, wypoczynek będzie o wiele przyjemniejszy.

O czym jeszcze pamiętać robiąc porządki w ogrodzie?

Piękny ogród, w którym dobrze się wypoczywa to nie tylko zadbany przez wertykulator trawnik, odmalowane przęsła ogrodzeniowe czy rolety rzymskie na pergoli tarasowej. To także, a może przede wszystkim, zadbane i zdrowe drzewa, krzewy i rośliny. Najważniejszą czynnością, która ma ogromny wpływ na ich stan, jest podlewanie — szczególnie ważne w naszym klimacie. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego w pełnym Słońcu, gdyż możesz sparzyć ich delikatne liście i kwiaty. Nie używaj też dużego strumienia wody, a raczej zraszaczy, które nie złamią ich struktur i chociaż woda dostarcza roślinom wielu mikroelementów, to niektóre z nich potrzebują dodatkowego nawożenia. Sprawdź, czy Twoje rośliny do nich należą i dowiedz się jak o nie dbać, by odwdzięczyły się pięknym wyglądem.

W tak zadbanym i pięknym ogrodzie miło się będzie odprężyć.

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

One thought on “Zrób wiosenne porządki w ogrodzie i odpręż się na tarasie

  • 14 czerwca 2022 o 14:12
    Permalink

    Mam od niedawna taras z parkietlux i odprężanie się na nim to moje ulubione zajęcie 😀 A porządki w ogrodzie mam już ogarnięte, więc bezkarnie mogę się wylegiwać na leżaku 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *