Zrób wiosenne porządki w ogrodzie i odpręż się na tarasie

Chcesz wygodnie wypoczywać w swoim ogrodzie latem, ale wiesz, że musisz go do tego odpowiednio przygotować? Wiesz, że musisz włożyć sporo wysiłku i pracy, aby efekty spełniły Twoje oczekiwania? Nie wiesz, od czego zacząć? Poznaj kilka porad, które pomogą Ci odświeżyć otoczenie swojego domu i sprawić, by wyglądało pięknie.

Zadbany trawnik

Pierwszym zadaniem, którego powinieneś podjąć się, by przygotować ogród, jest oczyszczenie go z resztek liści i gałęzi, które odkrył śnieg. Z pewnością pojawią się wśród nich także inne śmieci. Dlatego zgrabienie wszystkiego jest początkowym etapem ogrodowych porządków. Uprzątnięte materiały, które nadają się na kompost, możesz wrzucić do kompostownika i wykorzystać w późniejszych etapach do nawożenia klombów i rabatów.

Gdy już sprzątniesz wszystkie ubiegłoroczne pozostałości, jakie nie rozpadły się zimą, to możesz zabrać się za prace nad trawnikiem. W pierwszej kolejności usuń z jej powierzchni mech, filc i chwasty. Innymi słowy, wszystko, co może ograniczać jej wzrost i wywoływać choroby czy grzyby, których przecież nie chcesz. W tych działaniach może Ci pomóc wertykulator. To proste urządzenie, które przypomina nieco kosiarkę, nie wymaga od Ciebie wielu umiejętności, a bardzo się przydaje. Wyposażone jest w ostrze, które nacina wierzchnią warstwę ziemi (darń) w celu pozbycia się wielu szkodliwych dla trawy czynników, takich jak pozostałości martwych roślin, chwasty czy mech.

Kolejnym etapem jest napowietrzenie gleby, w czym pomoże Ci aerator. Możesz robić to także ręcznie widłami lub chodząc w butach z kolcami o długości ok 6-8 cm, ale te metody są dużo bardziej pracochłonne, dlatego lepiej jest używać do tego bardziej złożonego narzędzia. Co warto zaznaczyć, niektóre wertykulatory wyposażone są w opcje aeracji. Dzięki napowietrzaniu gleby, Twój trawnik będzie przyjmował więcej mikroelementów a źdźbła trawy będą mocniejsze.

W końcowym etapie przywracania trawnikowi pięknego wyglądu uzupełnij ubytki, dosiewając dobraną mieszankę trawy i zasil glebę nawozami. A gdy trawnik będzie gotowy, przejdź do przeglądu architektury ogrodu.

Przegląd architektury ogrodowej

Na pewno w Twoim ogrodzie znajduje się sporo stałych elementów, na które działają różne czynniki zewnętrzne. Chociaż wybierasz mrozoodporne i wodoodporne materiały do ich budowy, to wiele z nich i tak jest narażona na zniszczenia i ubytki spowodowane opadami atmosferycznymi i działaniem temperatur panujących na dworze. Dlatego sprawdź ich stan.

Może się okazać konieczne naprawienie elementów konstrukcyjnych tarasu, ich ponowna impregnacja czy wymiana wkrętów i innych elementów łączących. Ma to szczególne znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa wszystkich użytkowników tarasu.

Nie tylko taras weź pod uwagę. Przejrzyj stan chodników i ścieżek, płotków, ławek, oświetlenia i ogrodzenia. Być może także one wymagają drobnych napraw lub konserwacji. Na przykład, pomimo najlepszych cech, lakier, który pokrywa przęsła ogrodzeniowe, często potrafi wyblaknąć lub odprysnąć i konieczne może być jego odświeżenie.

Urządź taras

Gdy zadbałeś już o przestrzeń wokół, możesz wreszcie zadbać o miejsce do wypoczynku. Taras jest do tego idealny. Ustaw wygodne meble. Jeśli dopiero planujesz ich zakup, to zwróć uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Najlepiej sprawdzają się do tego meble z rattanu lub technorattanu. Oba materiały są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych, a przy tym lekkie i łatwo je przenieść czy schować.

Dobrze sprawdzają się także stoły ze szklanym blatem, które łatwo jest wyczyścić. A jeśli kochasz drewno i wolisz meble drewniane, to najlepiej sprawdzą się sofy, stoły i krzesła z teaku lub akacji. Te gatunki drewna zawierają w sobie naturalne olejki, które doskonale impregnują jego struktury i sprawiają, że są bardzo trwałe.

Gdy ustawisz już meble, możesz zdać sobie sprawę, że dobrze byłoby osłonić go przed Słońcem. Na pewno chciałbyś posiedzieć w ciepły dzień ze szklanką gaszącego pragnienie napoju, ale wolałbyś to robić w cieniu, by uniknąć przegrzania. Do tego najlepiej sprawdzi się roleta rzymska montowana na ścianach pergoli. Jeśli zamówisz ją z odpornego na słońce i wilgoć materiału, posłuży Ci długie lata. Oprócz niej zadbaj też o żagiel lub markizę, które uchronią Cię przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych z góry. Na tak zacienionym tarasie, wypoczynek będzie o wiele przyjemniejszy.

O czym jeszcze pamiętać robiąc porządki w ogrodzie?

Piękny ogród, w którym dobrze się wypoczywa to nie tylko zadbany przez wertykulator trawnik, odmalowane przęsła ogrodzeniowe czy rolety rzymskie na pergoli tarasowej. To także, a może przede wszystkim, zadbane i zdrowe drzewa, krzewy i rośliny. Najważniejszą czynnością, która ma ogromny wpływ na ich stan, jest podlewanie — szczególnie ważne w naszym klimacie. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego w pełnym Słońcu, gdyż możesz sparzyć ich delikatne liście i kwiaty. Nie używaj też dużego strumienia wody, a raczej zraszaczy, które nie złamią ich struktur i chociaż woda dostarcza roślinom wielu mikroelementów, to niektóre z nich potrzebują dodatkowego nawożenia. Sprawdź, czy Twoje rośliny do nich należą i dowiedz się jak o nie dbać, by odwdzięczyły się pięknym wyglądem.

W tak zadbanym i pięknym ogrodzie miło się będzie odprężyć.

Advertisements

One thought on “Zrób wiosenne porządki w ogrodzie i odpręż się na tarasie

  • 14 czerwca 2022 o 14:12
    Permalink

    Mam od niedawna taras z parkietlux i odprężanie się na nim to moje ulubione zajęcie 😀 A porządki w ogrodzie mam już ogarnięte, więc bezkarnie mogę się wylegiwać na leżaku 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *