Kiedy warto mieć bakterie w akwarium?
Akwarium można wyposażyć w najróżniejsze udogodnienia – dekoracje, rośliny, bezkręgowce, oświetlenie czy filtry. Jednakże kiedy słyszymy o bakteriach do akwarium, to kojarzą się nam one często jak z czymś szkodliwym dla naszego małego ekosystemu. A więc jak to jest z tymi bakteriami i czy warto je umieścić w swoim akwarium?
Po co są bakterie w akwarium?
Oczywiście, istnieją bakterie, które szkodzą w swoim otoczeniu, w tym organizmom żywym. Jednak w środowisku naturalnym bakterie służą za rozkład materii organicznej w wodzie. Ich praca jest niezwykle ważna, gdyż bez niej zbiorniki byłyby pełne trujących i szkodliwych odpadów oraz związków organicznych – takich jak chociażby związki azotu. To bakterie odpowiadają za oczyszczanie naszego akwarium z zanieczyszczeń i utrzymują w nim pożądaną czystość – podczas wykonywanego przez niego cyklu azotowego woda jest naturalnie filtrowana.
Czy bakterie w akwarium mogą być szkodliwe?
Zależy jakie bakterie, ale odpowiadając na pytanie – tak, mogą. Bakterie saprofoniczne, które żywią białkiem z materii organicznej wydalanej przez np. ryby, produkują amoniak, który jest niezwykle zabójczy dla wodnych organizmów morskich. Dlatego warto zadbać o bakterie nitryfikujące, które rozkładają tenże produkt na pierwiastki (azotyny III oraz azotyny V) i obniżają toksyczność wody nawet 500-krotnie.
Czy można karmić bakterie?
Te “dobre bakterie” są zazwyczaj zbyt słabe, żeby samodzielnie przeżyć w akwarium morskim. Nadmiar tlenu w wodzie prowadzi wypchnięcia ich przez inne organizmy, np. bakterie tlenowe. Negatywnie na ich populacje wpływa również odpieniacz – potrafi usunąć od 30 do 40% populacji bakterii nitryfikujących. Poza tym bardzo szybko kończy im się pokarm i znikają z naszego środowiska wodnego.
A więc co zrobić, żeby bakterie nadal mogły funkcjonować w naszym akwarium?Odpowiedź jest bardzo prosta: nakarmić je. Wystarczą do tego zwykłe związki węglowe, które bakterie potraktują jako pokarm i będą one mogły dalej funkcjonować w naszym zbiorniku.
Ile kosztują bakterie do akwarium?
Cena bakterii do akwarium to przedział od kilku do nawet ponad 100 złotych za 100ml produktu. Przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi nam w wyborze odpowiednich bakterii do naszego akwarium – w zależności czy korzystamy z wody słonej lub słodkiej. Warto również dostosować liczbę “wlewu bakterii” do naszego akwarium bazując na takich czynnikach jak:
- ilość wody w zbiorniku
- liczba posiadanych filtrów, odpieniacz, żywych skał etc.
- liczba posiadanych ryb i bezkręgowców
- natlenienie wody
- jasność pomieszczenia
- częstotliwość wymiany wody w akwarium
Bakterie do akwarium możemy znaleźć np. w sklepie akwarystyczny24.pl, w którym poza konkurencyjną ceną spotkamy szeroki wybór produktów z zakresu probiotyki i nitryfikacji.
Podsumowanie
Niewątpliwie bakterie do akwarium to istotna sprawa dla naszego akwarium. Dlatego warto jest się zastanowić nad tą kwestią, porozmawiać z ekspertem i zdecydować się na konkretny wybór.