Jak rozsądnie wybrać kredyt gotówkowy?

Potrzebujesz dodatkowej gotówki i zastanawiasz się nad kredytem gotówkowym? Na rynku znajdziesz wiele różnych ofert. Zanim jednak zdecydujesz się na jedną z nich, dokładnie sprawdź warunki, jakie oferuje czy bank, czy inna placówka finansowa. To pozwoli Ci dopasować kredyt do własnych potrzeb i możliwości. Poniżej znajdziesz wiele cennych wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Czym jest kredyt gotówkowy i jak można się o niego starać?

Kredyt gotówkowy to rodzaj zobowiązania, które wypłacane jest przez bank (lub inną instytucję finansową) na rzecz klienta. Jest on udzielany na podstawie podpisanej z placówką umowy i spłacany w ratach wraz z odsetkami. Zaletą tego świadczenia jest możliwość przeznaczenie gotówki na dowolny cel. Kredyty gotówkowe są jednymi z najchętniej wybieranych przez konsumentów. Ma na to wpływ wiele czynników takich jak:

  • wysokość zobowiązania – zależy od zdolności kredytowej wnioskującego; nie jest określona prawnie, jednak najczęściej kwota kredytu gotówkowego nie przekracza ok. 250 tysięcy złotych,
  • okres spłaty – wnioskujący ma możliwość rozłożenia swojego zobowiązania na kilka lub nawet na kilkadziesiąt lat,
  • oprocentowanie – zależnie od podmiotu udzielającego kredyt może się ono różnić; wnioskujący powinien pamiętać, że jest to cena za możliwość korzystania z otrzymanych środków, która wpływa bezpośrednio na całkowity koszt kredytu,
  • rodzaj rat – standardowo zobowiązanie spłacane jest w regularnych, comiesięcznych ratach; konsument może jednak zdecydować się na ratę malejącą gdzie pierwsze raty będą większe, a wraz z kończącym się okresem spłaty zobowiązania będą one mniejsze,
  • ubezpieczenie – z reguły nie jest wymagane, jednak niektóre banki oczekują ich wykupienia, ma to miejsce szczególnie wtedy, kiedy kwota zobowiązania jest wysoka,
  • marża – to element zaliczany do kosztów kredytu, który jest jednocześnie źródłem dochodu dla podmiotu udzielającego zobowiązania.

Kredyty gotówkowe cieszą się dużym zainteresowaniem również ze względu na uproszczone procedury. Zgodnie z informacjami na stronie: finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe – o kredyt można wnioskować nie tylko w placówce, ale również drogą internetową czy telefoniczną. Warto przy tym zaznaczyć, że najszybciej można otrzymać środki, składając wniosek bezpośrednio na stronie banku. Dodatkowo, jeżeli wnioskujący ma konto bankowe u danego kredytodawcy, wówczas jest on już zweryfikowaną osobą. Bank ma także wgląd do jego aktywności na koncie. Wniosek złożony w godzinach pracy placówki może być wówczas rozpatrzony w zaledwie kilkanaście minut. Środki przelane są natomiast na konto wnioskującego w kilka godzin. Wiele w tym zakresie zależy jednak od kwoty zobowiązania, o jaką wnioskuje klient.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem przed wyborem kredytu?

Klienci zdecydowani na kredyt gotówkowy powinni przede wszystkim sprawdzić przynajmniej kilka ofert dostępnych na rynku. Porównanie ich ze sobą daje możliwość sprawdzenia całkowitego kosztu zobowiązania. Dzięki temu przyszły kredytobiorca może wybrać tę ofertę, która będzie najlepiej spełniała jego oczekiwania. Warto korzystać z darmowych narzędzi do obliczania warunków kredytów gotówkowych. Więcej informacji na ich temat znajduje się na stronie: https://finanse.rankomat.pl.

Poszukując kredytu gotówkowego dopasowanego do swoich potrzeb, wnioskujący powinien skupić się na dokładnym sprawdzeniu elementów wpływających na koszt ostateczny kredytu. Zależnie od banku można liczyć m.in. na różny okres spłat. Sam parametr RRSO może być odmienny dla konkretnych ofert. Przed podpisaniem umowy konieczne jest więc dokładne sprawdzenie jej zapisów. Szczególną uwagę należy zwrócić na opłaty, jakie podmiot może naliczać w przypadku opóźnienia w spłacie raty. W dokumencie powinna znajdować się również informacja dotycząca wcześniejszego spłacenia kredytu i ewentualnych opłat z tego tytułu.

Nie bez znaczenia jest rodzaj oprocentowania. Bezpieczną opcją jest kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. W tym przypadku przez cały okres trwania umowy, oprocentowanie zobowiązania pozostaje stałe, a comiesięczna rata nie ulega zmianom. Kredyty gotówkowe ze zmiennym oprocentowaniem są często atrakcyjniejsze cenowo. Warto jednak mieć na uwadze, że wszelkie zmiany finansowe na rynku mogą wpływać na wysokość raty. Szczegółowe informacje na temat stałego oprocentowania kredytów gotówkowych i korzyści, jakie z niego wynikają, można znaleźć na stronie: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-gotowkowy-ze-stalym-oprocentowaniem/.

Z pomocą specjalistów czy samodzielnie?

Samodzielne porównywanie kredytów gotówkowych może okazać się niewystarczające. Brak odpowiedniej wiedzy branżowej może wpłynąć na wybór mniej korzystnej oferty. Dlatego wiele osób korzysta z porady konsultantów, która w większości przypadków jest bezpłatna. Specjalista nie tylko jest w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania, czy rozwiać ewentualne wątpliwości. Może także doradzić wybór najkorzystniejszego i najtańszego kredytu. Taka rozmowa nie jest zobowiązująca, a ostateczną decyzję zawsze podejmuje przyszły kredytobiorca.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *