„Zjawa” w zamojskiej Synagodze

Centrum “Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w piątek, 28 czerwca o godz. 18:00 zaprasza na otwarcie wystawy Renaty Kamińskiej pt. “Zjawa / Phantom Monument”.

Wystawa “Zjawa” w Centrum “Synagoga” w Zamościu jest kolejną odsłoną projektu Renaty Kamińskiej “Phantom Monument” poświęconego Róży Luksemburg. Równolegle odsłony projektu są prezentowane w Zurychu (Kunst im öffentlichen Raum) i w Berlinie w Kunstverein am Rosa Luxemburg Platz, a wystawa inauguracyjna odbyła się w Warszawie, w Galerii STUDIO w PKiN. W tych czterech miastach mieszkała i pracowała Róża Luksemburg (1871–1919).

Renata Kamińska zajmuje się postacią Luksemburg od kilku lat, badając towarzyszące jej konteksty historyczne i współczesne. Na wystawie zobaczymy instalację z fragmentów skutych chodników i nawierzchni Placu Róży Luxemburg w Berlinie, projekt fotograficzny poświęcony domowi Luksemburg przy ul. Kościuszki (dawnej Ogrodowej) w Zamościu oraz instalacje rzeźbiarskie. W dniu wernisażu, z okazji stulecia śmierci Luksemburg, zostanie odczytany wywiad ze zleceniodawcą jej zabójstwa.

Róża Luksemburg  była działaczką socjaldemokratyczną. Została zamordowana na zlecenie policji niemieckiej w nocy z 15 na 16 stycznia 1919 w Berlinie a jej ciało wrzucono do kanału. Morderstwo wyszło na jaw wiele miesięcy później, jego zleceniodawca, szef sztabu paramilitarnej formacji Freikorps, Waldemar Pabst początkowo nie został osądzony. W jej „symbolicznym“ pogrzebie uczestniczyło 150 tysięcy osób.

W Polsce tablice upamiętniające Luksemburg są dzisiaj usuwane, dom jej urodzenia w Zamościu jest w bardzo złym stanie i czeka na remont. Ze społecznej pamięci zaczynają znikać wydarzenia i postacie związane z ruchem robotniczym. Natomiast w Berlinie – jeden z głównych placów oraz ulica noszą jej imię. W 2006 powstał tam projekt Hansa Haacke “Memorial Rosa Luxemburg”. Inaczej było kiedyś. Po dojściu nazistów do władzy o działaczach lewicy socjalistycznej miano zapomnieć. Hitler nakazał zburzyć pomnik poświęcony Luksemburg oraz zamordowanemu wraz z nią Karolowi Liebknechtowi i innym działaczom, wzniesiony w 1926 przez Miesa van der Rohe na cmentarzu w dzielnicy Lichtenberg. W obszarze wpływów ZSRR Luksemburg też nie miała wiele szczęścia. W tradycji ruchu rewolucyjnego, jako przeciwniczka Lenina, uważana była za postać kontrowersyjną.

Urodzona w Zamościu Luksemburg, założycielka polskiej, a potem niemieckiej socjaldemokracji powraca w wystawie Renaty Kamińskiej do Polski. Prace zainspirowane są zarówno herbarium działaczki, skompletowanym z chwastów porastających mury i dziedzińce więzień, w których przebywała w latach 1913–1918, jak i inicjowanymi przez nią demonstracjami pacyfistycznymi. Luksemburg studiowała botanikę w Zurychu, porzuciła ją dla  ekonomii i polityki. Projekt materializuje niezrealizowane feministyczne i pacyfistyczne postulaty, pragnienia i obawy – polityczne, prywatne, socjalne i ekonomiczne – obecne w jej pismach i zadziwiająco aktualne do dziś.

Renata Kamińska

Urodzona w Hrubieszowie, dorastała w Zamościu, mieszkała w kilku różnych krajach, przy ulicach Róży Luxemburg. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Lipsku i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wystawiała m.in. w Gallery Monique Goldstrom w Nowym Jorku, gościnnie w Pawilonie Luksemburga na 55. Biennale Sztuki w Wenecji, Galerie CHERT w Berlinie, czy biennale sztuki w przestrzeni publicznej Aurora w Dallas.

Wystawa będzie prezentowana do 31 sierpnia 2019. Wstęp na otwarcie jest wolny.

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *