Zaproszenie do Barcelony dla chóru „Ale Cantare”

Do Gminy Zamość dotarło oficjalne zaproszenie z Hiszpanii do udziału zespołu „Ale Cantare” w Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym „Gaudete Barcelona” 2024. Jest to bardzo prestiżowe wydarzenie muzyczne, odbędzie się w dniach 30.04.-05.05.2024 r. w dwóch lokalizacjach: w Barcelonie (stolicy Katalonii) i nadmorskim mieście Lloret de Mar (na katalońskim wybrzeżu Costa Brava). Pod zaproszeniem podpisał się Przewodniczący Polsko-Katalońskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, które jest współorganizatorem festiwalu. Czy uda się pozyskać środki na realizację zaproszenia?

Pasmo sukcesów żeńskiego zespołu wokalnego „Ale Cantare” z Płoskiego w Gminie Zamość jest faktem. Nie uszło to uwagi miłośników śpiewu chóralnego nawet w dalekiej Hiszpanii. Jednym z takich osób jest Polak, Jaromir Pyzia – Przewodniczący Polsko-Katalońskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, które swoją siedzibę ma w nadmorskim mieście rejonu Costa Brava, Lloret de Mar. Stowarzyszenie, obok Konsulatu Generalnego RP w Barcelonie, współorganizuje kilkudniowe przedsięwzięcie kulturalne w Katalonii, jakim jest wspomniany festiwal z międzynarodowym konkursem chóralnym. Wydarzenie skierowane jest do zespołów mieszanych, żeńskich i męskich w 5 grupach wiekowych i 4 kategoriach muzycznych: muzyka sakralna, folklor, muzyka pop oraz twórczość Piotra Janczaka (uznany na świecie dyrygent i kompozytor m.in. utworów chóralnych; obecnie pracownik naukowy Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego Bydgoszczy, będzie członkiem międzynarodowego Jury festiwalu).

Program festiwalu przewiduje także koncerty chóralne poza konkursem m.in. w słynnej Katedrze w Barcelonie i wielu innych wspaniałych świątyniach stolicy Katalonii. Jeden z warunków uczestnictwa zespołu w festiwalu brzmi tak: 80% członków chóru (nie licząc dyrygenta) powinno być amatorami – zespół „Ale Cantare” z nawiązką spełnia to kryterium. Czy uda się grupie wokalnej spod Zamościa wziąć udział w tym festiwalu, zwłaszcza że wiąże się to z niebagatelnym wydatkiem, nawet jeśli część kosztów noclegów i wyżywienia pokrywa organizator?

Niewątpliwie będzie to bardzo trudne przedsięwzięcie, zarówno pod względem finansowym, jak też organizacji transportu i innych elementów wyprawy i pobytu „Ale Cantare” podczas kilku dni festiwalu. Wprawdzie chór z Płoskiego funkcjonuje pod skrzydłami Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z siedzibą w Wysokiem, jednak bez dodatkowego wsparcia ośrodek może nie podołać wyzwaniu. Pierwsze reakcje Wójta Ryszarda Gliwińskiego, konsultowane z Radnymi Rady Gminy Zamość, bardzo dobrze rokują – w ekspresowym tempie Gmina podpisała umowę z pewną fundacją, która ma zapewnić działania promocyjne z udziałem “Ale Cantare” podczas festiwalu, z uwzględnieniem zakupu biletów lotniczych dla chóru. Niestety, środki z umowy pokryją niewiele ponad połowę kosztów udziału grupy w 6-dniowym przedsięwzięciu w Barcelonie i Lloret de Mar.

Udział zespołu „Ale Cantare” w katalońskim festiwalu byłby wyjątkową i niepowtarzalną okazją nie tylko do promowania Gminy Zamość, ale przede wszystkim do potwierdzenia faktu, że nawet w środowiskach wiejskich Lubelszczyzny, przy odpowiednim podejściu stosownych instytucji samorządowych i zaangażowaniu utalentowanych mieszkańców, jest możliwe osiągnięcie profesjonalnego poziomu wykonawczego w amatorskiej formacji artystycznej i zdobywanie najwyższego uznania także poza granicami Polski. Są to korzyści bezcenne, nie przeliczalne na złotówki czy euro. Trzymajmy więc kciuki za pozytywny finał sprawy.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: Jarosław Kalbarczyk

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *