Zamość – Zamojski Festiwal Podróży “Eskapady Kresowe” i fantastyczne opowieści

Sobotę festiwalową “Eskapady Kresowe” Zamość 2023  otworzyli mistrzowie jednego koła czyli monocyklu. Maksym Siegieńczuk i Medard Siegieńczuk. Ich pasja jest tak niezwykła ,że wszędzie gdzie się pojawiają wzbudzają ogromne zainteresowanie swoimi wehikułami.

Kolejnym podróżnikiem był

Wojciech Ganczarek, urodzony w 1988, absolwent matematyki stosowanej i fizyki teoretycznej, skąd wziął swoją nazwę wiekowy już blog “Fizyk w podróży”; w latach 2013-2023 w niekończącej się trasie rowerowej po Ameryce Łacińskiej. Autor książek “Upały, mango i ropa naftowa” (2017), “Zabrali mi kraj. Rozmowy z Wenezuelczykami na emigracji” (2020) i “Sprzedani. Reportaże z peryferii” (Nagroda Magellana dla najlepszej książki reportażowej 2022). Twórca dokumentalnego filmu pełnometrażowego “Soy paraguayo” (2019, pokazany m.in. na SUNCINE w Guanajuato) i kilku krótszych form dokumentalnych z Ameryki Południowej (np. Rio Bote), obecnie w trakcie postprodukcji cyklu “Synowie tej ziemi. Rozmowy z ludnością rdzenną Argentyny”.

Wojtek Ganczarek podróżuję rowerem. Od 2013 roku przebywał w Ameryce Łacińskiej. Pisząc reportaże i książki, nagrywa filmy dokumentalne i podcasty. Interesują go tematy związane z nierównościami społecznymi, ochroną środowiska naturalnego i antropologią. Wierzy w lepszą przyszłość dla wszystkich i pragnie się do niej przyczynić.
Przywiązuje największą wagę do projektów długoterminowych, których realizacja rozciąga się na rok lub więcej czasu.

Mogłoby się wydawać, że nie ma kraju mniej związanego z dynamicznymi zmianami we współczesnym świecie, niż anonimowy Paragwaj. Tymczasem za każdym razem, gdy kupujemy przecenione mięso w supermarkecie, nasz obiad współfinansują Paragwajczycy i środowisko naturalne, które ich otacza. Książka “Sprzedani. Reportaże z peryferii” zabiera nas w podróż tematyczną po skutkach globalizacji.

Na 9. Zamojskim Festiwalu Podróży “Eskapady Kresowe” licznie zebranej publiczności przedstawił historię  mieszkańców Paragwaju. Osoby o zróżnicowanym pochodzeniu i statusie – zarówno mieszkańców Asunción i okolic, jak i odległych terenów środkowego Chaco. Pokazane zostały historie Paragwajskich Latynosów, ludności rdzennej, niemieckich mennonitów oraz imigrantów i ich potomków – między innymi z Brazylii czy Polski. Poruszone zostały również takie problemy dotykające Paragwaju jak wylesianie, spory o ziemię czy użytkowanie pestycydów.

Podróż rowerowa przez Amerykę Łacińską zmienia się w 10-letnią wędrówką po krajach, regionach i problemach społecznych kontynentu. Klucząc z Meksyku na południe —czasem na wschód, na zachód lub z powrotem na północ— stary rower o stalowej ramie przebywa 50.000 kilometrów.

Najistotniejszym osiągnięciem nie jest tu jednak dystans, a raczej zbliżenie. Z czasem zdaje się spełniać ta tak ludzka potrzeba przynależności: być „jednym z”, a więc nie tylko obserwować, poznawać i analizować nieznany ląd, ale i brać aktywny udział w jego życiu: nagrać film o Paragwaju kierowany do Paragwajczyków, szukać zagubionej tożsamości razem z Argentyńczykami, tęsknić za Wenezuelą, lepiąc arepy i nucąc tonady jak miliony emigrantów z Caracas, Meridy i Barquisimeto.

Po chwili oddechu  kolejną prezentację pełną ciekawostek z dziedziny geografii i przyrody przedstawił główny organizator Festiwalu Jacek Zbigniew Podkościelny– Studiował „Geography” na: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, nauczyciel w: I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Zamościu, III Liceum Ogólnokształcące w Zamościu, podróżnik, który opowiadał o swoich podróżach dalekich i bliskich czyli o rowerowej pasji i tegorocznej wyprawie dalekiej…czyli o Indiach.

Miłym akcentem było wspomnienie Grzegorza Gawlika uczestnika 6. Zamojskiego Festiwalu Podróży „Eskapady Kresowe” Grzegorz w tym roku w kwietniu zginął na wulkanie Ontake.

 

Na zakończenie 9 Zamojskiego Festiwalu Podróży “Eskapady Kresowe” o Tajemnicach Andów opowiadał

Wojciech Lewandowski,
dr geografii (geoekolog), wykładowca na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. W „cywilu” alpinista i podróżnik, uczestnik wielu ekspedycji alpinistycznych i naukowych w góry świata. m.in. Spitsbergen, Alpy, Kaukaz, Hindukusz, Himalaje, Karakorum, Ałtaj, Ural, Atlas, Andy, Kordyliery, Pamir,Pamiro Ałaj, Góry Alaski i sporą liczbę gór i „pagórów” europejskich.
Wszedł m.in. na 18 sześciotysięczników w Andach, Hindukuszu i Himalajach i siedmiotysięczny Mustagh Ata w Pamirze. Ostatnimi laty najbardziej związany jest z Ameryką Południową, gdzie z własnej i nieprzymuszonej woli przemierzył już wszystkie kraje andyjskie i wiele państw Ameryki Środkowej. Wraca jednak zawsze w Andy i ukochane Tatry od których wszystko się zaczęło. Autor i współautor licznych książek naukowych i popularnonaukowych o tematyce geograficznej, alpinistycznej i ekologicznej, autor programów radiowych, telewizyjnych, współpracownik wielu czasopism górskich i geograficznych.
Autor programów szkoleniowych i akcji związanych z popularyzacją gór i ochrony środowiska. Instruktor i autor programów w Fundacji „Człowiek – Ruch – Przyroda”, w Akademickim Klubie Przygody „Terra” .
Pomysłodawca projektu „Wyżej niż kondory 70 lat później …”(który zwyciężył w konkursie Travelery 2006 magazynu National Geographic Polska w kategorii „Bilet na przyszłość”) , „Polskie Andy” www.polskieandy.pl (wyprawa w Andy nominowana w konkursie Travelery NG 2011) w kategorii wyprawa roku), współpomysłodawca akcji „Korona Gór Polski” i pomysłodawca akcji „Łacińska Korona”. Miesiące przygotowań, wędrówki po pustych przestrzeniach Ameryki Południowej i wspinania w Andach, emocji i przeżyć nad i pod chmurami znalazły się w moich książkach „Wyżej niż kondory – 70 lat później” , „Zamknij oczy i pomyśl o Andach” „Przez pustynie na ośnieżone szczyty” i „ Najdziwniejsze góry świata – Puna de Atacama” , „Gen przygody” oraz w filmie pt. „Zamknij oczy i pomyśl o Andach” .
Tajemnice Andów …

Andy są najdłuższymi górami na świece ! Ten gigantyczny i fascynujący górotwór jest siłą rzeczy jest ogromnie zróżnicowany geograficznie, kulturowo i charakteryzuje się niesamowitym bogactwem różnorodnych krajobrazów, zjawisk i form życia, często wyjątkowych w skali świata. W trakcie wykładu odkryjemy wspólnie ich tajemnice. Poznamy m.in., najwyższe wierzchołki, tworzące „Koronę Andów”, w tym najwyższe wulkany świata. Do najwspanialszych tworów przyrody nieożywionej należą w Andach m.in. najgłębsze kaniony, śniegi pokutujące (penitenty), niezwykłe chmury orograficzne i dziki wiatr viento blanco. Florę i faunę reprezentują niezwykłe rośliny takie jak puya, frailejon, yareta, kondory, gwanaco i wigonie.
Człowiek założył w Andach najwyżej położone osady, zbudował najwyżej leżące kopalnie i najdłuższą i najwyżej biegnącą kolej linową. Odkryjemy inkaskie mumie i grobowce, ulokowane powyżej 6000m. Ale to nie wszystkie tajemnice Andów!

Zamojski Festiwal Podróży “Eskapady Kresowe” organizowany jest od 9 lat przez Zamojskie Towarzystwo Turystyczne we współpracy z Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu.

W tym czasie festiwal ugruntował swoją pozycję ważnego wydarzenia o charakterze turystyczno-społecznym. Celem festiwalu jest promowanie turystyki, krajoznawstwa oraz przybliżenie mieszkańcom Zamościa i regionu postaci oraz dokonań wybitnych polskich podróżników, himalaistów i alpinistów. W ubiegłych latach gośćmi “Eskapad Kresowych” byli m.in.: Leszek Cichy, Ryszard Pawłowski, Bartłomiej Wróblewski (światowej sławy himalaiści), Ryszard Czajkowski (podróżnik, redaktor TVP), Jacek Wnuk (znawca Karpat Wschodnich), Aleksandra Dzik (zdobywczyni “śnieżnej Pantery”- najwyższych szczytów byłego ZSRR), Aleksander Doba – trzykrotny zdobywca Atlantyku w samotnych rejsach kajakiem, Robert Gondek – zdobywca najwyższych szczytów Afryki, Oswald Rodrigo Pereira – autor relacji z wyprawy zimowej na K2, Michał Kiełbasiński – specjalizujący się w ekstremalnych zawodach Adventure Racing i ultramaratonach, Tomasz Owsiany – podróżnik, Anna Kamińska – autorka bestsellerowych biografii, m.in. o Wandzie Rutkiewicz. Poprzednie edycje imprezy cieszyły się dużym zainteresowaniem , gromadząc liczną widownię w salach kinowych CKF Stylowy.

NASZ PORTAL INTERNETOWY zyciezamoscia.pl jest od pierwszej edycji PATRONEM MEDIALNYM TEGO WYDARZENIA.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *