Zamość – Zamojski Festiwal Podróży “Eskapady Kresowe” i fantastyczne opowieści

Sobotę festiwalową “Eskapady Kresowe” Zamość 2023  otworzyli mistrzowie jednego koła czyli monocyklu. Maksym Siegieńczuk i Medard Siegieńczuk. Ich pasja jest tak niezwykła ,że wszędzie gdzie się pojawiają wzbudzają ogromne zainteresowanie swoimi wehikułami.

Kolejnym podróżnikiem był

Wojciech Ganczarek, urodzony w 1988, absolwent matematyki stosowanej i fizyki teoretycznej, skąd wziął swoją nazwę wiekowy już blog “Fizyk w podróży”; w latach 2013-2023 w niekończącej się trasie rowerowej po Ameryce Łacińskiej. Autor książek “Upały, mango i ropa naftowa” (2017), “Zabrali mi kraj. Rozmowy z Wenezuelczykami na emigracji” (2020) i “Sprzedani. Reportaże z peryferii” (Nagroda Magellana dla najlepszej książki reportażowej 2022). Twórca dokumentalnego filmu pełnometrażowego “Soy paraguayo” (2019, pokazany m.in. na SUNCINE w Guanajuato) i kilku krótszych form dokumentalnych z Ameryki Południowej (np. Rio Bote), obecnie w trakcie postprodukcji cyklu “Synowie tej ziemi. Rozmowy z ludnością rdzenną Argentyny”.

Wojtek Ganczarek podróżuję rowerem. Od 2013 roku przebywał w Ameryce Łacińskiej. Pisząc reportaże i książki, nagrywa filmy dokumentalne i podcasty. Interesują go tematy związane z nierównościami społecznymi, ochroną środowiska naturalnego i antropologią. Wierzy w lepszą przyszłość dla wszystkich i pragnie się do niej przyczynić.
Przywiązuje największą wagę do projektów długoterminowych, których realizacja rozciąga się na rok lub więcej czasu.

Mogłoby się wydawać, że nie ma kraju mniej związanego z dynamicznymi zmianami we współczesnym świecie, niż anonimowy Paragwaj. Tymczasem za każdym razem, gdy kupujemy przecenione mięso w supermarkecie, nasz obiad współfinansują Paragwajczycy i środowisko naturalne, które ich otacza. Książka “Sprzedani. Reportaże z peryferii” zabiera nas w podróż tematyczną po skutkach globalizacji.

Na 9. Zamojskim Festiwalu Podróży “Eskapady Kresowe” licznie zebranej publiczności przedstawił historię  mieszkańców Paragwaju. Osoby o zróżnicowanym pochodzeniu i statusie – zarówno mieszkańców Asunción i okolic, jak i odległych terenów środkowego Chaco. Pokazane zostały historie Paragwajskich Latynosów, ludności rdzennej, niemieckich mennonitów oraz imigrantów i ich potomków – między innymi z Brazylii czy Polski. Poruszone zostały również takie problemy dotykające Paragwaju jak wylesianie, spory o ziemię czy użytkowanie pestycydów.

Podróż rowerowa przez Amerykę Łacińską zmienia się w 10-letnią wędrówką po krajach, regionach i problemach społecznych kontynentu. Klucząc z Meksyku na południe —czasem na wschód, na zachód lub z powrotem na północ— stary rower o stalowej ramie przebywa 50.000 kilometrów.

Najistotniejszym osiągnięciem nie jest tu jednak dystans, a raczej zbliżenie. Z czasem zdaje się spełniać ta tak ludzka potrzeba przynależności: być „jednym z”, a więc nie tylko obserwować, poznawać i analizować nieznany ląd, ale i brać aktywny udział w jego życiu: nagrać film o Paragwaju kierowany do Paragwajczyków, szukać zagubionej tożsamości razem z Argentyńczykami, tęsknić za Wenezuelą, lepiąc arepy i nucąc tonady jak miliony emigrantów z Caracas, Meridy i Barquisimeto.

Po chwili oddechu  kolejną prezentację pełną ciekawostek z dziedziny geografii i przyrody przedstawił główny organizator Festiwalu Jacek Zbigniew Podkościelny– Studiował „Geography” na: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, nauczyciel w: I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Zamościu, III Liceum Ogólnokształcące w Zamościu, podróżnik, który opowiadał o swoich podróżach dalekich i bliskich czyli o rowerowej pasji i tegorocznej wyprawie dalekiej…czyli o Indiach.

Miłym akcentem było wspomnienie Grzegorza Gawlika uczestnika 6. Zamojskiego Festiwalu Podróży „Eskapady Kresowe” Grzegorz w tym roku w kwietniu zginął na wulkanie Ontake.

 

Na zakończenie 9 Zamojskiego Festiwalu Podróży “Eskapady Kresowe” o Tajemnicach Andów opowiadał

Wojciech Lewandowski,
dr geografii (geoekolog), wykładowca na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. W „cywilu” alpinista i podróżnik, uczestnik wielu ekspedycji alpinistycznych i naukowych w góry świata. m.in. Spitsbergen, Alpy, Kaukaz, Hindukusz, Himalaje, Karakorum, Ałtaj, Ural, Atlas, Andy, Kordyliery, Pamir,Pamiro Ałaj, Góry Alaski i sporą liczbę gór i „pagórów” europejskich.
Wszedł m.in. na 18 sześciotysięczników w Andach, Hindukuszu i Himalajach i siedmiotysięczny Mustagh Ata w Pamirze. Ostatnimi laty najbardziej związany jest z Ameryką Południową, gdzie z własnej i nieprzymuszonej woli przemierzył już wszystkie kraje andyjskie i wiele państw Ameryki Środkowej. Wraca jednak zawsze w Andy i ukochane Tatry od których wszystko się zaczęło. Autor i współautor licznych książek naukowych i popularnonaukowych o tematyce geograficznej, alpinistycznej i ekologicznej, autor programów radiowych, telewizyjnych, współpracownik wielu czasopism górskich i geograficznych.
Autor programów szkoleniowych i akcji związanych z popularyzacją gór i ochrony środowiska. Instruktor i autor programów w Fundacji „Człowiek – Ruch – Przyroda”, w Akademickim Klubie Przygody „Terra” .
Pomysłodawca projektu „Wyżej niż kondory 70 lat później …”(który zwyciężył w konkursie Travelery 2006 magazynu National Geographic Polska w kategorii „Bilet na przyszłość”) , „Polskie Andy” www.polskieandy.pl (wyprawa w Andy nominowana w konkursie Travelery NG 2011) w kategorii wyprawa roku), współpomysłodawca akcji „Korona Gór Polski” i pomysłodawca akcji „Łacińska Korona”. Miesiące przygotowań, wędrówki po pustych przestrzeniach Ameryki Południowej i wspinania w Andach, emocji i przeżyć nad i pod chmurami znalazły się w moich książkach „Wyżej niż kondory – 70 lat później” , „Zamknij oczy i pomyśl o Andach” „Przez pustynie na ośnieżone szczyty” i „ Najdziwniejsze góry świata – Puna de Atacama” , „Gen przygody” oraz w filmie pt. „Zamknij oczy i pomyśl o Andach” .
Tajemnice Andów …

Andy są najdłuższymi górami na świece ! Ten gigantyczny i fascynujący górotwór jest siłą rzeczy jest ogromnie zróżnicowany geograficznie, kulturowo i charakteryzuje się niesamowitym bogactwem różnorodnych krajobrazów, zjawisk i form życia, często wyjątkowych w skali świata. W trakcie wykładu odkryjemy wspólnie ich tajemnice. Poznamy m.in., najwyższe wierzchołki, tworzące „Koronę Andów”, w tym najwyższe wulkany świata. Do najwspanialszych tworów przyrody nieożywionej należą w Andach m.in. najgłębsze kaniony, śniegi pokutujące (penitenty), niezwykłe chmury orograficzne i dziki wiatr viento blanco. Florę i faunę reprezentują niezwykłe rośliny takie jak puya, frailejon, yareta, kondory, gwanaco i wigonie.
Człowiek założył w Andach najwyżej położone osady, zbudował najwyżej leżące kopalnie i najdłuższą i najwyżej biegnącą kolej linową. Odkryjemy inkaskie mumie i grobowce, ulokowane powyżej 6000m. Ale to nie wszystkie tajemnice Andów!

Zamojski Festiwal Podróży “Eskapady Kresowe” organizowany jest od 9 lat przez Zamojskie Towarzystwo Turystyczne we współpracy z Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu.

W tym czasie festiwal ugruntował swoją pozycję ważnego wydarzenia o charakterze turystyczno-społecznym. Celem festiwalu jest promowanie turystyki, krajoznawstwa oraz przybliżenie mieszkańcom Zamościa i regionu postaci oraz dokonań wybitnych polskich podróżników, himalaistów i alpinistów. W ubiegłych latach gośćmi “Eskapad Kresowych” byli m.in.: Leszek Cichy, Ryszard Pawłowski, Bartłomiej Wróblewski (światowej sławy himalaiści), Ryszard Czajkowski (podróżnik, redaktor TVP), Jacek Wnuk (znawca Karpat Wschodnich), Aleksandra Dzik (zdobywczyni “śnieżnej Pantery”- najwyższych szczytów byłego ZSRR), Aleksander Doba – trzykrotny zdobywca Atlantyku w samotnych rejsach kajakiem, Robert Gondek – zdobywca najwyższych szczytów Afryki, Oswald Rodrigo Pereira – autor relacji z wyprawy zimowej na K2, Michał Kiełbasiński – specjalizujący się w ekstremalnych zawodach Adventure Racing i ultramaratonach, Tomasz Owsiany – podróżnik, Anna Kamińska – autorka bestsellerowych biografii, m.in. o Wandzie Rutkiewicz. Poprzednie edycje imprezy cieszyły się dużym zainteresowaniem , gromadząc liczną widownię w salach kinowych CKF Stylowy.

NASZ PORTAL INTERNETOWY zyciezamoscia.pl jest od pierwszej edycji PATRONEM MEDIALNYM TEGO WYDARZENIA.

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *